Opiskelijat ja tutkijat saivat tukea muun muassa pro gradu -tutkielman tekoon, tutkimukseen ja niihin liittyvään matkustamiseen. Osa palkittiin hyvästä opiskelumenestyksestä. Kevään stipendiaatteja juhlittiin yhdessä lahjoittajien kanssa toukokuun alussa järjestetyssä tilaisuudessa. Opiskelijat ja tutkijat kertoivat olevansa erittäin kiitollisia, että tällaisia lahjoituksia tehdään. Opiskelijoille stipendit merkitsevät tärkeää tunnustusta työlle, tukevat käsitystä opiskelun merkityksellisyydestä ja kannustavat jatkamaan urapolulla. Tutkijoille apurahat mahdollistavat kokonaan uusia avauksia ja laajentavat tutkimustyötä esimerkiksi välinehankintojen tai kansainvälisen yhteistyön muodossa.
– Monet elämäämme parantavat ja helpottavat asiat ovat tieteen tulosta. Tutkijoiden uteliaisuus ja innovatiivisuus tuottavat uutta tietoa ja ymmärrystä monista asioista, joista emme aiemmin edes tienneet. Tieteeseen tukeutuminen ja tieteen tukeminen antavat toivon paremmasta tulevaisuudesta. Lämmin kiitos lahjoittajillemme, että olette mukana tukemassa tutkimusta ja opetusta ja luomassa toivoa, Helsingin yliopiston kansleri Kaarle Hämeri kiittää.
Tieteen ja toivon avulla mahdottomasta voi tulla mahdollista
Juhlassa kuultiin puheenvuorot tieteen kyvystä luoda toivoa Euroopan historian professori Laura Kolbelta, Itämeri-tutkimuksen professori Alf Norkolta sekä teoreettisen fysiikan opiskelija Netta Karjalaiselta.
– Tieteellisen tutkimuksen tekeminen tarjoaa meille aina jonkinlaisen todennäköisyyden ratkaisun löytämiselle. Näenkin tämän tärkeimpänä tekijänä oman alani luomasta toivosta; ennen kun jokainen maailmankaikkeuden nurkka on tutkittu ja kaikki luonnonlait syvällisesti ymmärretty, perusteltu ja sovellettu, meillä on aina mahdollisuus löytää ratkaisu lähes jokaiseen ongelmaan. Tieteen avulla me voimmekin yhdessä luoda jopa mahdottomasta mahdollista, totesi puheessaan Netta Karjalainen.
Lahjoitus tieteelle on lahjoitus toivolle. Tutkijamme etsivät tinkimättömästi ratkaisuja aikamme suuriin ja pieniin kysymyksiin. Useiden eri lahjoittajien tuen ansiosta Helsingin yliopisto on voinut myös perustaa täysin uusia professuureja. Professuuriin lahjoittaminen on investointi tärkeän tutkimusalueen edelläkävijyyteen tai uuden tutkimusalan synnyttämiseksi.
Apulaisprofessori Linda Mannila hoitaa
Apulaisprofessori Mia Sivén on