Sammanlagt nästan tusen finska, europeiska eller kenyanska studerande, forskare samt skolklasser har under årens lopp besökt
Den fasta stationeringsplatsen har inneburit kontinuerlighet och visat sig vara nödvändig. Den samlade lokalkännedomen, geoinformationen, mätstationerna och forskningsdatat från dem om t.ex. klimatförändringens inverkan på naturen ger en god grund för många forsknings- och utvecklingsprojekt.
Stationen uppskattas också av Taita Taveta-distriktet, vilket blev uppenbart då stationens arbetare Mwadime Mjomba fick
Taita – ett Afrika i miniatyr
Vad är det med det här området på femtusen kvadratkilometer i distriktet Taita Taveta som gör det så intressant för forskningen?
–Det geografiska läget och områdets höjdskillnader, från 500 meter till 2200 meter, lyder Pellikkas svar. Taita är som ett miniatyr-Afrika, med torr grässavann på slättlandet och fuktiga regnskogar på Taitabergen, allt inom ett litet område. I och med klimatet och väderförhållandena är landanvändningen och mänskans verksamhet olika nere och uppe. Lägg därtill Afrikas största sisalplantage, gruvverksamhet, stora naturreservat och turismen till dem, samt Kenyas huvudjärnväg och riksvägen mellan Nairobi och Mombasa, och vi har en modell av ett utvecklingsland med tillhörande naturförhållanden. Indiska oceanen är endast 150 kilometer från området, och Kilimajaro skymtar i Tanzania.
Geografer från Helsingfors universitet har redan i början av 2000-talet gjort forsknings- och utvecklingsarbete i Afrika med syftet att reda ut hur förändringar i landanvändning påverkar klimatförändringen, samt utveckla modererande strategier för landanvändning och förändringar i jordytans beläggning, och anpassningsstrategier för klimatförändringen med hjälp av fjärranalys och miljömätning.
Förutom i Taita har forskningsgruppen
–Utan långsiktigt samarbete och lokalkännedom skulle vi inte har lika goda förutsättningar att ansöka om och leda stora forskningsprojekt, säger Pellikka.
Globalt ansvar för hela jordens väl
Forskningsstationen har varit en viktig arena för många av utrikesministeriets och Finlands Akademis mångvetenskapliga projekt, från fjärranalys till virologi.
–Många av dem som gjort sin pro gradu i Taita har fått tjänster inom utvecklingssamarbetet, eller har själv agerat för att göra Afrika och dess utveckling kända i Finland. Vår forskningsstation förverkligar universitetets målsättning med globalt ansvar för hela världens bästa, sammanfattar Pellikka.
Arbetet begränsar sig inte endast till Afrika, emedan Pellikkas forskningsgrupp förutom afrikaner också inbegriper
Fenomenen i Taita förekommer överallt i tropisk världen. Krympande regnskogar, grundadet av plantager, och utökningen av jordbruksområden på bekostnad av vedväxter är processer som pågår på större skala t.ex. i Amazonien och sydöstra Asien. Skogssvinnet leder också till mera kontakter mellan vilddjur och smittbärare å ena sidan och människan å andra sidan, någonting som professor Olli Vapalahtis forskningsgrupp studerar i Taita.
Tioårsjubileet 28 januari 2021
Tioårsjubileet för Taitas forskningsstation kommer att gå av stapeln den 28:e januari 2021 på Hämäläis-Osakunta nation vid Helsingfors universitet, stora festsalen, Tavastia, utan stor publik men med åtkomst till det mångsidiga programmet via Zoom. Hälsningarna och en brokig sammanställning av pågående forskningsprojekt kommer att visas från Tavastia, men de mest avlägsna talarna, den kenyanska personalen på Taita forskningsstation, kommer att delta från Taita.
Ytterligare information: