Forskaren Marjo Hytönen var en av tre pristagare när de bästa doktorsavhandlingarna från i fjol belönades på universitetets årsdag 26.3.
Ämnet för Hytönens
Med hundägarnas hjälp
Hytönens doktorsavhandling undersöker utvecklingsbiologiska frågor på ett allmänt plan och mer detaljerat tre genetiska hundsjukdomar som påminner om sjukdomar som även människan kan drabbas av. En av dem, ektodermal dysplasi, orsakar störningar i utvecklingen av tänder, klor eller naglar, hårväxt och körtlar.
Hytönen har undersökt privatägda hundar, och en av avhandlingens största förtjänster är det omfattande samarbetsnätverk som hon byggt upp bland hundägarna.
Friskare avel
Hytönen har använt ovanligt mångsidiga metoder i sin avhandling, och med hjälp av dem har hon hittat såväl nya sjukdomsmekanismer som nya gener och mutationer. Prismotiveringen berömmer hennes arbete för att kombinera klinisk veterinärmedicin och forskning på molekylnivå på ett helt nytt sätt.
Resultaten av forskningen visar att de raser Hytönen undersökt är bra modeller för att pröva olika behandlingar. I sitt arbete har Hytönen utvecklat gentester som anpassats till olika raser, vilket är mycket goda nyheter också ur hundarnas perspektiv. Trots att forskningen är alldeles ny har den redan hunnit förändra avelsmetoderna i riktning mot att få fram friskare djur.
Genen för ektodermal dysplasi, FOXI3 som Hytönen upptäckte, gav en ledtråd till vilken gen som kunde tänkas orsaka motsvarande sjukdom hos människan. Ytterligare forskning bekräftade misstanken.
Idéforskare och cellforskare belönades
De två andra avhandlingsprisen gick till biomedicinaren Olli Matilainen och forskaren i politisk teori och idéhistoria Timo Pankakoski.
Matilainen studerade i sin
Om upplösningen inte fungerar som normalt ansamlas det slagg i cellerna, vilket leder till ökad risk för t.ex. degenerativa nervsjukdomar. Om systemet är för effektivt kan det å andra sidan skada vävnaderna genom att lösa upp även nyttiga proteiner.
Ämnet för Pankakoskis