Årligen delas cirka 400 000 euro ut från universitetets donationsfonder som personliga bidrag, stipendier eller priser. De olika finansieringsbeloppen består av arbetsbidrag, resebidrag för att öka studiernas och forskningens internationella aspekt, stöd för att skriva en magisteruppsats och priser för goda studieresultat i olika stadier av studierna. Dessutom stöds forsknings- och undervisningsuppdrag med flera miljoner euro årligen från donationsfonderna, och direkta stöd delas ut till forskningsgrupper.
Vetenskapen ger riktning och skapar hopp
Till den årliga festen för stipendiater och donatorer deltog i år ett rekordantal, över 150 studenter och forskare, för att fira donationernas betydelse och genomslagskraft tillsammans med donatorer, universitetsmedlemmar och universitetets vänner. Glädjen över att mötas var starkt närvarande vid festen. För studenterna innebär stipendierna erkännande för arbetet, stöd för uppfattningen om studiernas betydelse och uppmuntran att fortsätta på karriärvägen. För forskaren kan ett bidrag möjliggöra nya initiativ, till exempel genom inköp av utrustning eller byggande av internationellt samarbete.
I festtal diskuterades den okända framtiden samt vetenskapens förmåga att ge riktning och skapa hopp. AI-forskare, biträdande professor Linda Mannila betonade betydelsen av mänsklig interaktion, professor i pedagogik Minna Huotilainen den lärande människans förmåga att anpassa sig, och kontaktchef för Finlands näringsliv EK Joona Aaltonen reflekterade över universitetens betydelse i sitt tal.
Doktorand Lotta Vuorio, utvald till Helsingfors universitets 30 under 30-lista som publicerades våren 2025, sammanfattade vetenskapens betydelse:
– Många händelser i det förflutna har varit resultatet av slump och strul, vilket också berättar för oss att framtiden är svår att förutsäga. För att på bästa möjliga sätt kunna förbereda oss framtiden är det bättre att veta mer snarare än mindre och hålla vetenskapens axlar breda.
Anna Herlin, medlem av TAH-stiftelsens styrelse, lyfte fram betydelsen av samarbete i skapandet av hopp.
– Utöver vetenskap, enligt min erfarenhet, ger sammankomsten av människors riktning och förutsättningar för handling och skapar därmed berättigat hopp. Jag anser att en av universitetens och andra institutioners lyckliga, centrala hedersuppdrag är att möjliggöra att fungera som en vägkorsning för individer.
Fondernas kortbiografier belyser också den förflutna världen
Rektor Sari Lindbloms och kansler Kaarle Hämeris tack till donatorerna täcker århundradens historia.
– Våra fonder har skapats över generationer, och deras påverkan har bevisats i många situationer. Vi är idag tacksamma till alla som har varit med och byggt detta arv – grundare, donatorer och stödjare vars insats fortfarande syns och påverkar nya generationer av studenter och forskare. Genom att donera kan man verkligen främja sina värderingar på lång sikt, tackar kansler Kaarle Hämeri.
Vid Stipendiaternas och donatorernas fest offentliggjordes också resultatet av 13 historie-studenters arbete: en sammanställning av kortbiografier om Helsingfors universitets fonders donatorer. Studenter på arbetslivskursen vid humanistiska fakulteten dök under hösten 2024 in i livsskeden hos personer som donerat till fonderna. Varje deltagare i kursen skrev 2–3 kortbiografier om donatorer som levde mellan 1700- och 2000-talen. De kortbiografier som studenterna skrev erbjuder intressanta tidsbilder, berättar inspirerande personhistorier och betonar donatorernas betydelse för universitetet genom århundradena. Kursens mål var också att visa hur historiska studier och forskningsfärdigheter kan användas i arbetslivet. Kursens ansvariga lärare var historikern och prisbelönta fackboksförfattaren fil. dr. Sakari Siltala.