Tänä vuonna ensimmäistä kertaa järjestetyn, Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijoille suunnatun PhD-kyselyn vastaukset osoittavat tutkimustyön monipuolisuuden ja monimuotoisuuden Helsingin yliopistossa.
Lähes 1 300 vastaajasta kaksi kolmasosaa ilmoitti tekevänsä väitöskirjatyötä pääosin itsenäisesti. Noin kolmannes teki väitöskirjaansa ainakin osittain osana tutkimusryhmää.
Vastaajista kaksi viidesosaa tuli yliopiston keskustakampukselta. Vastaukset listattiin tohtoriohjelman vastuutiedekunnan kampukselle riippumatta siitä, mikä on väitöskirjatutkijan tutkinto-oikeuden tiedekunta.
Väitöskirjatutkijat tyytyväisiä saamaansa tukeen
Tyytyväisyys ohjaukseen ja ohjaajilta saatuun tukeen oli yliopiston kaikilla kampuksilla hyvällä tasolla, ja vastaajat kokivat saavansa myös hyvin tukea muulta tutkimusyhteisöltä.
Hieman yli vuosi sitten käynnistyneessä
– Pilotissa väitöskirjatutkimustaan tekevien vastaukset voivat heijastaa uusia väitöskirjatyön tukitoimia, joita tohtorikoulutuspilotissa on otettu käyttöön. Pilotin hyvät ohjauskäytänteet ja muut tukitoimet on tarkoitus ottaa laajemmin käyttöön yliopiston tohtorikoulutuksessa lähivuosina, sanoo Helsingin yliopiston tutkijakoulun johtaja Minna Palander-Collin.
Innostusta riittää, mutta myös haasteita
Kyselyyn vastanneet väitöskirjatutkijat olivat pääasiassa innostuneita tutkimuksestaan ja tyytyväisiä tohtoriopintoihinsa.
Kysely paljasti myös väitöskirjatyön haasteita: väitöskirjatutkijat raportoivat keskimäärin kohtalaisia stressin ja väitöskirjatyöhön liittyvän uupumuksen tasoja. Nämä haasteet korostuivat hieman enemmän väitöskirjatyönsä keski- ja loppuvaiheessa olevilla väitöskirjatutkijoilla alkuvaiheessa oleviin verrattuna.
Väitöskirjatyön vaativuudesta kertoo, että hieman yli neljäsosa vastaajista oli jossain vaiheessa harkinnut opintojen keskeyttämistä. Kolme neljäsosaa vastanneista koki kuitenkin saavansa tarvittaessa apua.
Vastauksista eväitä tohtorikoulutuksen kehittämiseen
PhD-kyselyn tulokset tukevat
– Otamme ilman muuta tohtorikoulutuksen kehitystyössä huomioon myös yliopiston keväällä toteuttaman työhyvinvointikyselyn sekä Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijoiden järjestön väitöskirjatutkijoille suunnatun, urakehitykseen painottuvan kyselyn tulokset, sanoo Minna Palander-Collin.
PhD-kysely on osa Helsingin yliopiston tohtorinkoulutuksen tutkimusperustaista kehittämistyötä. Kysely toteutettiin maaliskuussa 2025, ja siihen vastasi hieman alle kolmannes väitöskirjatutkijoista. Yhteensä vastanneita oli 1 292. Kyselyn sisällöistä ja kehittämisestä vastaa Helsingin yliopiston Yliopistopedagogiikan keskus HYPE. PhD-kysely järjestetään seuraavan kerran keväällä 2027.
PhD-kysely on osa Helsingin yliopiston tohtorinkoulutuksen tutkimusperustaista kehittämistyötä. Kyselyn sisällöistä ja kehittämisestä vastaa Helsingin yliopiston Yliopistopedagogiikan keskus HYPE. Kyselyllä selvitetään esimerkiksi väitöskirjatutkijoiden kokemuksia motivaatiosta, jatko-opintoihin liittyvästä hyvinvoinnista sekä ohjaajan ja tiedeyhteisön tuesta.
Maaliskuussa 2025 toteutettuun kyselyyn vastasi hieman alle kolmannes väitöskirjatutkijoista. Yhteensä vastanneita oli 1 292.
PhD-kysely toteutetaan jatkossa joka toinen vuosi, ja seuraavan kerran se järjestetään keväällä 2027.