Farmasian tiedekunnan dekanaatti jatkaa entisellä kokoonpanollaan myös kaudella 2022–2025. Varadekaanien tehtäväkenttään on tullut hienoisia muutoksia, jotka seuraavat farmasian alan ja ympäröivän yhteiskunnan kehitystä sekä Helsingin yliopiston ja farmasian tiedekunnan vuoteen 2030 ulottuvia strategisia tavoitteita.
Esimerkiksi tutkimusvaradekaanina tähän saakka toimineen
– Viikin kampuksen innovaatioympäristö ja farmasian tiedekunnan Pharma-HUB hanke ovat tässä kehityksessä tärkeissä rooleissa, korostaa dekaani
Opetusvaradekaani
Yhteiskunnallisesta vuorovaikutuksesta ja kaksikielisyysasioista vastaavalle
– Kaikkien näiden tehtävien muutokset heijastavat painopisteiden muutoksia ja kehitystrendejä sekä yhteiskunnassa, Viikin kampuksella että tiedekunnassa, Jouni Hirvonen toteaa.
Myös tiedekunnan osastonjohtajat kaudelle 2022–2025 on valittu. Farmakologian ja lääkehoidon osastoa johtaa professori