Valoa Ukrainaan -tapahtuma 24.2. ja Kesken jääneet -näyttely muistavat sodan uhreja

Kaupunkilaiset ovat tervetulleita Valoa Ukrainaan -tapahtumaan Senaatintorille maanantaina 24.2. kello 18. Samana päivänä yliopiston päärakennuksen aulassa avautuu Kesken jääneet -näyttely, joka kertoo 40 sodassa kuolleen ukrainalaisopiskelijan tarinan.

Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan jatkuu pian neljättä vuotta. Sodan alkamisen kolmantena vuosipäivänä voimme yhdessä osoittaa, että emme ole unohtaneet ukrainalaisten hätää ja kärsimystä. Kutsumme kaikki kaupunkilaiset Valoa Ukrainaan -tapahtumaan Senaatintorille maanantaina 24.2. kello 18 sytyttämään hautakynttilän ukrainalaisille sodan uhreille.

Ohjelmassa kuulemme muun muassa ukrainalaisia kuoroja ja juhlapuheen. Tilaisuus päättyy Finlandia-hymniin. Tapahtumaan osallistuu Suomen valtiojohtoa sekä diplomaattikuntaa eri puolilta maailmaa.

Kynttilöitä on jaossa järjestäjien toimesta 2000 kappaletta kello 17.30 alkaen. Myös oman kynttilän voi halutessaan käydä laskemassa Helsingin tuomiokirkon portaille jo kello 15 alkaen. Tapahtuman päätteeksi Ukrainalaisten Yhdistys Suomessa ry kerää kynttilät ja toimittaa ne Ukrainaan rintamalle, jossa niiden steariinia hyödynnetään energia- ja valolähteinä. 

Tapahtumaan voi osallistua myös etänä sytyttämällä kynttilän sosiaalisessa mediassa julkaisemalla kynttiläkuvan tai -emojin. Tapahtuman sosiaalisen median tunnukset ovat #WeMustNOTForget ja #WeStandWithUkraine.

Valoa Ukrainaan -tapahtuman jälkeen kaikki ovat tervetulleita liittymään Helsingin tuomiokirkossa järjestettävään monikieliseen ekumeeniseen rukoushetkeen kello 19 alkaen.

Valoa Ukrainaan -tapahtuman järjestävät Kirkko Helsingissä, Mothersforpeace ry ja Ukrainalaisten yhdistys Suomessa ry yhteistyössä Helsingin kaupungin, Helsingin yliopiston, valtioneuvoston kanslian sekä Ukrainan suurlähetystön kanssa.

Näyttely: Kesken jääneet 24.2.–3.3.2025 

Kesken jääneet -näyttely kunnioittaa Venäjän hyökkäyssodassa Ukrainaan kuolleiden nuorten opiskelijoiden muistoa ja elämää. Moni näistä tietoa ja unelmiaan tavoitelleista opiskelijoista joutui keskeyttämään opintonsa puolustaakseen kotimaataan.

Nyt kolmatta vuotta järjestettävä ja edelleen ajankohtainen näyttely kertoo 40 ukrainalaisopiskelijasta, jotka eivät koskaan ehtineet saada tutkintotodistustaan. Heidän tarinoidensa kautta näyttely muistuttaa käynnissä olevasta sodasta ja sen valtavasta hinnasta Ukrainalle.

Näyttely kehottaa pohtimaan sodan vaikutusta ihmisiin ja kunnioittamaan kaikkensa antaneiden muistoa. Näyttelyn järjestävät nuoret ukrainalaisaktiivit yhteistyössä Helsingin yliopiston kanssa. 

Paikka: Helsingin yliopiston päärakennus, Fabianinkatu 33, 00100 Helsinki 
Aukioloajat: 24.2.–3.3.2025, ma–to 8–20, pe 8–18, ma 3.3. 8–18

Ei pääsymaksua

Lisätietoja: Yevheniia Kuznetsova, yevheniia.kuznetsova@helsinki.fi, puh. 046 564 2766

Danylo Bolshakov

Näyttely kertoo 40 sodassa kuolleen ukrainalaisopiskelijan tarinan. Yksi heistä oli kauppatieteitä Mariupolin yliopistossa opiskellut Danylo Bolshakov, 22. Hän oli hyvin ystävällinen, huumorintajuinen, järkevä ja vastuuntuntoinen nuori mies sekä taitava ristiriitojen ratkaisija. 

Hänen tulevaisuudensuunnitelmiinsa kuului muuttaminen yhteen tyttöystävän kanssa. Töissä hän oli saamassa ylennyksen. 

Danylo Bolshakov kuoli pelastaessaan isäänsä ja isoäitiään. Hän juoksi asuntoon, jonka ovi oli jumissa, ja yritti päästä sisään. Silloin venäläinen ohjus iskeytyi taloon romahduttaen sen. Danylo murskaantui betonilaattojen alle, eikä häntä saatu pois raunioista puoleentoista kuukauteen.