Kuinka hermosolu hajottaa ja kierrättää osasiaan? — aivosairauksien taustalta löytyi mitokondrioiden kierrätysongelmia

Vielä ei täysin ymmärretä, kuinka mitokondrioiden oikeanlaista kierrätystä hermosoluissa voi ylläpitää, palkittu neurotieteilijä Thomas McWilliams sanoo. Vaikuttaa kuitenkin siltä, että liikunta on tässäkin tärkeää.

Juttu on julkaistu Yliopisto-lehdessä 7/2025.

Elimistömme solut uusiutuvat säännöllisesti. Vuosikymmeniä elävät hermosolut ovat tässä mielessä omanlaisensa tapaus. Niissä solujen energiatehtaiden, mitokondrioiden, kierrätys on oleellista.

Apulaisprofessori  erityisalaa ovat yhteydet, joita mitokondrioiden kierrätyksen ja Parkinsonin taudin tapaisten aivosairauksien puhkeamisen välillä on. 

— Mitokondrioiden hallittu hajottaminen on tärkeää aivoterveydelle. Olemme tutkimuksissamme huomanneet, että hermoston rappeumasairaudet kehittyvät, jos mitokondrioiden kierrätys on viallista.

Aivosolujen ja erityisesti neuronien tutkimus on vaikeaa ja hidasta. Luotettavat koemallit ovat aivotutkimuksen alaa edistävistä kehityssuunnista tärkein. Tähän McWilliamsin tutkimusryhmä erityisesti panostaa.

— Lähdemme ratkaisemaan tutkimuskysymystä aina sopivimman koemallin näkökulmasta. Malli voi olla hiivasolu, ihminen, hiiri tai jokin eksoottisempikin eläin, neurotieteilijä kertoo.

— Tämä on erityisen toivottua lääkekehityksen takia. Saamme luotettavia tuloksia siitä, miten mitokondrioiden toiminta vaikuttaa aivoissa. 

Vielä ei täysin ymmärretä, kuinka mitokondrioiden oikeanlaista kierrätystä hermosoluissa voitaisiin ylläpitää.

— Mallintamalla aivosairauksia hiirissä olemme havainneet, että liikunta edesauttaa aivoterveyttä mitokondrioidenkin näkökulmasta.

Thomas McWilliams sai 5.6. Oslon yliopiston myöntämän nuoren tutkijan Anders Jahre -palkinnon. Hän paneutuu tutkimuksessaan solujen tapaan hajottaa ja kierrättää komponenttejaan.

Yliopisto-lehti on Helsingin yliopiston tiedeaikakauslehti, joka on sitoutunut Journalistin ohjeisiin.