Federico Bianchi ja Runlong Cai palkittiin ensiluokkaisesta pienhiukkastutkimuksesta

Ilmakehätieteiden tutkimuksen seura Association for Aerosol Science (GAeF) on myöntänyt ilmakehätieteen tutkimuslaitoksen (INAR) apulaisprofessori Federico Bianchille ja tutkijatohtori Runlong Caille arvostetut palkinnot saavutuksista ilmakehän pienhiukkastutkimuksessa.

Ilmakehätieteiden keskus INARin tutkijat palkittiin 1. syyskuuta järjestetyssä Euroopan pienhiukkastutkijoiden verkkokonferenssissa.

Apulaisprofessori Federico Bianchille myönnettiin Schmauss-palkinto merkittävästä panoksesta pienhiukkastutkimukseen. GAeF-seuran palkintolautakunnan mukaan Bianchi on tuottanut uraauurtavaa molekyylitason tietoa uusien hiukkasten muodostumisesta ilmakehässä vapaasta troposfääristä kiinalaisiin suurkaupunkeihin.

Tutkijatohtori Runlong Caille myönnettiin palkinto erityisen ansiokkaasta väitöskirjasta pienhiukkastutkimuksen alalla. Cain väitöskirjan nimi on ”Development and applications of classification and size distribution measurement for sub-3 nm aerosols”. Myöntämisperusteiden mukaan väitöskirja edistää merkittävästi alle kolmen nanometrin kokoisten pienhiukkasten mittaamista ja lisää tietämystä uusien hiukkasten muodostumisesta saastuneissa kaupunkiympäristöissä.

Runlong Cai jakoi palkinnon kollegansa, Sveitsin valtiollisen teknillisen korkeakoulun (ETHZ) Jan van den Broekin kanssa

Tietoa palkinnoista

Fyysikko ja ilmatieteilijä August Schmaussin (1877–1952) mukaan nimetty Schmauss-palkinto myönnetään ensiluokkaisille nuorille tutkijoille tunnustuksena kolmen viime vuoden aikana saavutetuista merkittävistä tuloksista ilmakehän pienhiukkastutkimuksessa. 

Gesellschaft für Aerosolforschung -seuran väitöskirjapalkinnolla osoitetaan tunnustusta uransa alkuvaiheessa oleville tutkijoille, jotka ovat ideoillaan ratkaisevasti edistäneet tutkimusta omalla pienhiukkastutkimuksen alallaan ja joiden erinomaisiksi arvioidut väitöskirjat ovat valmistuneet korkeintaan kaksi vuotta ennen kuin ehdotuksia palkinnonsaajiksi kerätään.