”Sain EU-työhöni hyvät eväät oikeustieteellisen tiedekunnan kurssilta”

Heidi Storberg valmistui heinäkuun lopussa oikeustieteen maisteriksi Helsingin yliopistosta. Hän aloittaa EU-tehtävissä syksyllä. Pestin nappaamiseen saattoi vaikuttaa eräs tietty oikeustieteellisen kurssi ja alumnimentorien, kuten Tuulia Tanskasen, panos.

Joillakuilla on aikaa harrastaa ultrajuoksua, vaikka 90 kilometrin lenkkejä. Juristi Tuulia Tanskasen ultralaji on opiskelijoiden sparraus. Hän valmistui Helsingin yliopistosta oikeustieteen maisteriksi vuonna 2013. Viimeisistä opiskeluvuosistaan saakka, pian 15 vuotta, hän on mentoroinut vapaaehtoisena tulevia juristeja Helsingin yliopiston EU-oikeuden kurssilla. 

Oikeustieteen opiskelijat voivat osallistua vuosittaiseen oikeustapauskilpailuun, European Law Moot Courtiin. Osallistumisen tueksi tiedekunta on luonut opiskelijoiden EU-oikeudellista osaamista syventävän kurssin. 

Olennainen osa kurssia on Tanskasen ja muiden oikeustieteen alumnien tarjoama sparraus. 

- Vuonna 2011 osallistuin kilpailuun itse. Kisan jälkeen joukkueemme päätti perustaa yhdistyksen tukeakseen tulevia polvia osallistumisessa. Siitä lähtien yhdistyksemme aktiivit ovat yhdessä tiedekunnan kanssa vetäneet kurssia, Tanskanen kertoo.

Mentorointi vie valtavasti aikaa. Syyslukukaudella valmentajat tapaavat kurssilaisia kerran viikossa. Tapaamisia on keväälläkin viikoittain useamman kuukauden. 

- Ne voivat venyä monen tunnin mittaisiksi. Lisäksi järjestämme kurssilaisille intensiiviviikonloppusessioita ja joskus jotain muutakin tekemistä yhdessä, jotta joukkue hitsautuisi yhteen.

Itsekkäistä syistä yleistä hyvää

Kurssitoimintaan saisi menemään kuinka paljon aikaa tahansa, Tanskanen kokoaa. Mistä motivaatio antaa aikaa siis kumpuaa?

Ensinnäkin koko hommaa on pakko rakastaa. Muutoin ihminen tuskin istuisi vapaana lauantaina viittä tuntia kuuntelemassa puheita EU-oikeudesta. Syyt vapaaehtoisena mentorina toimimiselle ovatkin pitkälti itsekkäitä, Tanskanen sanoo. Toisaalta jos vapaaehtoishommastaan ei saisi itse mitään, sitä tuskin jaksaisi tehdä pitkään. 

Tanskanen kokee itsekin oppivansa paljon joka kerta – paitsi kyseisestä oikeudenalasta myös tulevien juristien mielenmaisemasta.

- Pääsen tempautumaan mukaan opiskelijoiden intoon argumentoida ja kaivaa esiin omia argumentteja tukevia oikeustapauksia. Juristit tykkäävät, kun saavat haastaa, vääntää ja kääntää. On ihanaa päästä kuuntelemaan opiskelijoiden keskustelua, kannustamaan heitä ja esittämään lisäkysymyksiä.

Jos haluaisi vain oppia omasta alastaan lisää, voisi myös lueskella ammattikirjallisuutta yksin kotona. Eräs tärkeä vetävä tekijä Tanskaselle on mentoroinnin sosiaalinen puoli.

- Näin pysyn ajan hermolla aika hauskalla tavalla. Olen urallani rekrytoinut uusia työntekijöitä, joten mentorina olen päässyt sisälle siihenkin, millaisia töitä tulevat juristit haluavat tehdä ja millaisia ajatuksia heillä on urastaan.

Ura urkeni EU:ssa

Heidi Storberg valmistui heinäkuun lopussa oikeustieteen maisteriksi Helsingin yliopistosta. Hän osallistui EU-oikeuden kilpailuun valmistavalle kurssille lukuvuonna 2024–2025.

Hänen mukaansa alumnimentorien tuoma näkemys oli tärkeä osa kurssin sisältöä. 

- He pystyivät puhumaan asioista opiskelijan vinkkelistä mutta antamaan työkokemuksensa kautta näkökulmaa siihen, miten asiat oikeasti toimivat. Esimerkiksi juuri Tuulia Tanskanen on työskennellyt kilpailuoikeiden parissa. Oppikirjoissa ei kerrota, miten kilpailuoikeudellinen syy-yhteysarviointi väitettyihin vahinkoihin konkreettisesti tapahtuu. Tanskanen avasi asiaa kurssilla todella havainnollisesti, Heidi Storberg kertoo.

Hän aloittaa syksyllä työt EU-tehtävissä ulkomailla.

- Kurssille osallistuminen on todennäköisesti vaikuttanut siihen, että sain tämän työpaikan. Kurssilla kuitenkin hypättiin EU-oikeuden syvään päätyyn ja ikään kuin leikittiin oikeustapausten hoitamista. Vähintään sain kurssilta hyvät eväät.

Juristi Tuulia Tanskanen sai elokuun alussa vauvan. Töistä hän on perhevapaalla, mutta alumnimentorina toimiminen jatkuu normaalisti myös tämän lukuvuoden.

Tulevien vuosien aikana Tanskasen tavoitteena on kehittää osaamistaan entistä yleisempään suuntaan.

- Ajattelen, että ensimmäiset kymmenen vuotta urastani keskityin erikoistumaan oikeudenalallani. Mutta nyt, aiempaa monimutkaisemmassa maailmassa, laaja-alainen osaaminen on liikejuridiikassa yhä hyödyllisempää.

Oletko sinä opiskellut tai työskennellyt Helsingin yliopistossa?

Helsingin yliopiston alumnina hyödyt verkostostasi, jonka jäsenenä saat tukea, tietoa ja tuoreita kontakteja työelämään. Voit jakaa osaamistasi muille ja oppia lisää kiinnostavista aiheista tai ryhtyä vaikkapa valmistuvan mentoriksi. Lue lisää Helsinki Alumni -yhteisön eduista ja liity jäseneksi täysin ilmaiseksi.