Kontakter och handledning
Letar du efter en handledare eller kontaktperson för programmet? På den här sidan hittar du kontaktuppgifter till administrativ personal, information om doktorandprogrammets ledare och ledningsgruppen samt om programmets handledare.
Kontaktuppgifter
Administration
Doktorandprogrammets specialist
- ansvarar för allmän rådgivning kring doktorandutbildning
- ansvarar för stödfunktionerna för doktorsutbildningens ledning
- stöder beredningen av undervisningsplaner, undervisningsprogram och scheman för doktorandprogrammen
- administrerar ansökningar om löneplatser för doktorander och genomför beslut angående dessa
- ansvarar för koordinering och utveckling av tjänsterna för doktorander i samarbete med Undervisnings- och studentservicen
- ansvarar för beredningen av studieförvaltningens riktlinjer för doktorsutbildningen.
Ledare
Doktorandprogrammets ledare
- ansvarar för ledningen av utbildningsprogrammet och genomförandet av utbildningsprogrammets mål och för utbildningsprogrammets kvalitet
- leder arbetet med doktorandprogrammets undervisningsplan
- ansvarar för planeringen av undervisningens innehåll och pedagogik
- ansvarar för samarbetet med enheter som medverkar i doktorandprogrammet och för samarbetet med andra utbildningsprogram och forskarskolan
- fattar beslut om fördelningen och användningen av resurser som tilldelas doktorandprogrammet
- ansvarar för doktorandprogrammets verksamhet inför den ansvariga fakultetens prodekanus och samarbetar med forskarskolan.
Ledningsgruppen
Doktorandprogrammets ledningsgrupp
- bedömer ansökningar om rätt att avlägga doktorsexamen och bereder ett antagningsförslag för fakulteten som beviljar studierätt
- ansvarar för beredningen av undervisningsplanen för doktorandprogrammet och antagningsgrunderna
- beslutar om undervisningsplanen för doktorandprogrammet och ansvarar för undervisningens förberedelser
- ansvarar för organiseringen av doktorandernas handledning.
Hur hittar man en handledare?
En av dina viktigaste uppgifter innan du lämnar in en ansökan är att hitta lämpliga handledare för ditt doktorandprojekt. Eftersom det inte alltid är så lätt att hitta instruktörer har vi här nedan samlat några tips på hur man ska gå vidare i sökandet:
-
Börja i tid. Och när vi säger i tid menar vi månader, inte veckor. Det tar ofta mycket lång tid att hitta lämpliga instruktörer.
- Ta en titt på bakgrunden. Det är mer troligt att du får ett positivt svar när du närmar dig forskare vars forskningsintressen motsvarar dina egna. Närma dig att hitta en handledare på samma sätt som du skulle närma dig att söka jobb – att skicka samma generella meddelande till en stor grupp mottagare leder sällan till önskat resultat. Bekanta dig med handledarnas forskningsprofiler och koncentrera dig i kontakterna på de forskare som du har gemensamma forskningsintressen med.
- Lägg märke till detaljerna. Åtminstone en av dina handledare ska ha ett fast eller långvarigt anställningsförhållande till den fakultet vars rätt att avlägga examen du ansöker om. Minst en av handledarna måste också ha docentgrad eller motsvarande vetenskaplig kompetens. När du hittar potentiella instruktörer, se till att minst en av dina instruktörer uppfyller dessa villkor i vidare diskussioner.
- Var punktlig. Regissörerna får mycket e-post. När du närmar dig en potentiell instruktör ska du presentera ditt ämne och din motivation på ett tydligt och tydligt sätt så att instruktören enkelt kan bedöma om dina planer verkar intressanta och genomförbara.
- Ha tålamod och var beredd på besvikelser. När du letar efter en handledare kanske du får flera nekande svar – ibland kanske du inte får något svar alls. Ibland passar ditt ämne helt enkelt inte ihop med regissörens expertis och intressen, och ibland är regissörens kvot för nya handledare redan full eller så kan han av andra skäl inte ta nya handledare. Om du får ett negativt svar, gå vidare i sökandet. Observera också att särskilt om ditt ämne representerar ett litet forskningsområde är det möjligt att det helt enkelt inte finns lämpliga handledare vid Helsingfors universitet. Då är din enda chans att fortsätta leta och skjuta upp sökandet – eller att vända blicken mot ett annat universitet där chanserna är större att hitta en kunnig handledare.