Rätt att avlägga examen kan endast beviljas genom antagningsförfarande. Det är alltså inte möjligt att söka till programmet utanför ansökningstiderna.
Vårt doktorandprogram har fyra ansökningsomgångar per år – två på våren och två på hösten.
Ansökningsperioden våren 2026 är från 1.4.2026 kl. 8.00 EEST till 16.4.2026 kl. 15.00 EEST:
Ansökningsperioderna under läsåret 2026-2027:
Utöver universitetets
Avlagda examina
Den tidigare avlagda examen ska anknyta till det planerade forskningsämnet och det vetenskapsområde som ansökan gäller. Examen anses anknyta till ämnet och området om den innehåller tillräckliga studier i ett ämne som kan anses utgöra en lämplig grund för fortsatta studier enligt det planerade ämnet för din doktorsavhandling.
Den som söker till doktorandprogrammet i ekologi, evolution och samhällelig miljömässig hållbarhet ska ha avlagt en av följande:
Till studier som leder till en vetenskaplig påbyggnadsexamen kan antas en sökande som har beviljats rätt att avlägga medicine, odontologie eller veterinärmedicine licentiatexamen vid Helsingfors universitet eller något annat finländskt universitet eller universitet i ett EU-/EES-land.
Till studier som leder till vetenskaplig påbyggnadsexamen kan dessutom antas en av Valvira legitimerad yrkesutbildad person inom hälso- och sjukvården eller en av Livsmedelsverket legitimerad veterinär som i sitt hemland har avlagt en lämplig utländsk utbildning som kan jämställas med högre högskoleexamen eller högre yrkeshögskoleexamen.
Handledningsarrangemang
Ansökan måste uppfylla minimikraven för handledningsarrangemang (se antagningskriterierna). Ansökan måste innehålla information om
Som bilaga till ansökan ska finnas ett undertecknat bifall/en förbindelse för handledningen med en beskrivning av de planerade handledningsarrangemangen. Blanketten för handledarnas bifall (pdf) finns i menyn ”Doktorandprogrammets antagningskriterier” nedan, under Handledning.
Etiska tillstånd
Bekräfta i din ansökan att du har erhållit eller ansökt om alla nödvändiga etiska tillstånd. Sådana är tillstånd av etikprövningsnämnden och/eller den nationella projekttillståndsnämnden, om forskningsarrangemangen kräver det. Den sökande behöver inte bifoga tillståndsdokument till ansökan.
Endast de ansökningar som uppfyller de formella behörighetskraven går vidare till doktorandprogrammets akademiska bedömning.
Det är möjligt att avlägga en av följande målexamina vid doktorandprogrammet i ekologi, evolution och samhällelig miljömässig hållbarhet:
Bio- och miljövetenskapliga fakulteten
Matematisk-naturvetenskapliga fakulteten
Agrikultur-forstvetenskapliga fakulteten
Statsvetenskapliga fakulteten
Humanistiska fakulteten
Pedagogiska fakulteten
Varje fakultet har sina egna målexamina, så var i din ansökan uppmärksam på vilken doktorsexamen din grundutbildning ger förutsättningar för. Observera att handledningsarrangemanget ska vara lämpligt med avseende på den målexamen och fakultet du valt.
På ansökningsblanketten ska du ange vetenskapsområdet för din doktorsavhandling. Välj en av följande:
Handledningsarrangemangen och forskningsmiljöns kvalitet är viktiga urvalskriterier. Doktorandprogrammet kräver att den sökande har handledare när ansökan lämnas in. Det är på den sökandes ansvar att hitta en handledare och göra upp en forskningsplan tillsammans med handledaren. Ett bra ställe att börja leta efter potentiella handledare är
Du ska till din ansökan bifoga handledarnas och den ansvariga personens undertecknade handlednings bifall blankett, där de planerade handledningsarrangemangen beskrivs:
Uppföljningsgruppens medlemmar behöver inte anges vid ansökan om studierätt. Uppföljningsgruppen sammanställs under det första studieåret.
Din ansvariga person ska stå i anställningsförhållande till den fakultet vid vilken du ansöker om studierätt. Den ansvariga personen känner till Helsingfors universitets anvisningar för doktorsutbildning och doktorsexamen. Din handledare kan utses till ansvarig person om hen uppfyller ovan nämnda kriterier.
Ge de nödvändiga uppgifterna om din ansvarsperson på ansökningsblanketten och blanketten om bifall, även om din ansvariga handledare utses till ansvarig person.
Ansvarig person:
Vid Bio- och miljövetenskapliga fakulteten kan professorer och biträdande professorer på andra skedet med anställning vid fakulteten vara ansvariga personer.
Vid Matematisk-naturvetenskapliga fakulteten kan professorer, biträdande professorer på andra skedet och docenter med anställning vid fakulteten vara ansvariga personer.
Vid Agrikultur-forstvetenskapliga fakulteten kan professorer och biträdande professor på andra skedet med anställning vid fakulteten vara ansvariga personer.
Vid Statsvetenskapliga fakulteten kan uppdraget som ansvarig person skötas av professorer eller docenter som står i anställningsförhållande till fakulteten eller Svenska social- och kommunalhögskolan, arbetar på fjärde eller tredje nivån i karriärsystemet vid fakulteten eller Svenska social- och kommunalhögskolan och har erfarenhet av att handleda slutförda doktorsavhandlingar.
Vid Pedagogiska fakulteten kan uppdraget som ansvarig person skötas av en fast anställd professor eller docent vid fakulteten som är förtrogen med Helsingfors universitets doktorsutbildning och de anvisningar som gäller doktorsexamen.
Vid Humanistiska fakulteten kan uppdraget som ansvarig person skötas av en professor som är anställd vid den fakultet som beviljar studentens examen, en biträdande professor på nivå 2 i karriärsystemet (tenure track) eller en anställd docent som är förtrogen med doktorandutbildningen vid Helsingfors universitet och de anvisningar som gäller doktorsexamen. Den ansvariga personen utses i den mån det är möjligt inom det vetenskapsområde som den sökandes avhandling representerar.
Din forskningsplan bedöms enligt följande:
Hållbarhetsvetenskap/hållbarhetsforskning
Doktorandprogrammet i ekologi, evolution och samhällelig miljömässig hållbarhet kräver att det första årets finansiering är säkerställd redan vid ansökan om studierätt. Den sökandes ansvariga handledare bekräftar den beviljade finansieringen. Ansökan ska innehålla uppgift om storleken på finansieringen och finansieringskällan (både löne- och forskningskostnader). Använd denna blankett för att bekräfta finansieringen, som också används för att fastställa handledningsarrangemangen (under Handledningsarrangemang).
Personliga medel ska täcka minst den minimiinkomst som en doktorand på heltid förväntas ha.
Din motivation och tidigare förvärvad kompetens (t.ex. meritförteckning eller motsvarande) för den planerade forskningen är en väsentlig del av bedömningskriterierna.
Har du bekantat dig med programmets antagningskriterier och är redo att söka? Fint! Gå tillbaka till
Antagningskriterierna gäller tills vidare.
Doktorandprogrammets antagningsbeslut baserar sig på de allmänna antagningskriterierna för doktorsutbildningen vid Helsingfors universitet samt på de programspecifika kompletterande kriterierna, som anges på denna sida.
Det slutliga antagningsbeslutet fattas av den fakultet som utfärdar den planerade målexamen på förslag av doktorandprogrammets ledningsgrupp.
Mer information om tidsschemat för