Kontaktuppgifter
Kontaktuppgifter till personalen på Helsingfors Normallyceum och skolans adress.

Ledande rektor

Tapio Lahtero

tapio.lahtero@helsinki.fi

02941 28161, 050-3501361

Rektor för gymnasiet

Marja Honkaheimo

marja.honkaheimo@helsinki.fi

02941 28171, 050-3054131

Rektor för den grundläggande utbildningen

Juha-Pekka Husso

juha-pekka.husso@helsinki.fi

02941 28163, 050-3243163

Assisterande rektor, lägre årskurser i grundskolan

Olli Hyvönen

olli.hyvonen@helsinki.fi

050-416 0677

Prorektor för gymnasiet, studentexamen

Jaana Silvennoinen

jaana.silvennoinen@helsinki.fi

02941 28164

Merja Laine (7EF, 8AB, 9BD, 20ABC)
merja.laine@helsinki.fi
050-3180267

Petra Parkkola (på arbetsledighet 28.2.-31.7.2022)

Raila Pirinen (7CD, 8C, 9AC, 21ABC, 18D)
raila.pirinen@helsinki.fi
050-3180268

Jemina Puputti (7AB, 8DEF, 9E, 19ABC)
jemina.puputti@helsinki.fi
050-5609694

Anna Majanen (sekreterare, först grundläggande utbildningen)

anna.majanen@helsinki.fi

02941 28150, 050-4155558

 

Maija Lith (sekreterare, först gymnasiet)

maija.lith@helsinki.fi

02941 28157, 050-4155557

Skolkuratorerna

Nicolas Recorbet (grundläggande utbildningen)

nikke.recorbet@hel.fi

040-6620329

 

Riikka Hautakoski (gymnasiet)

riikka.hautakoski@hel.fi

050-4013381

Skolpsykolog

Säde Loponen

040-6692074

Skolhälsovårdare

Satu Hovi 

050-3105573

Personnel av normallyceum
Show more info
Kontaktuppgifter för Helsingfors stads anställda som arbetar i skolan

Kontaktuppgifter för Helsingfors stads anställda som arbetar i skolan (skolkurator, skolpsykolog och skolhälsovårdare) och anvisningar för att kontakta dem finns i skolans årsmeddelande (på finska) och i webbsida Elevvård.

Adresser och transportförbindelser

Adress

Bangatan 6

00120 Helsingfors

Ingång till skolan och leverans av varor från gården (Sjömansgatan).

Postadress

Normallyceum i Helsingfors

PB 38 (Bangatan 6)

00014 Helsingfors universitet

Se läget på kartan

Reseplanerare för kollektivtrafik

 

Trafikförbindelser

Med spårvagn 10 och buss 24 till hållplats alldeles invid skolan. På kort promenadavstånd finns också hållplatser för spårvagn 3B samt buss 14 och 18.