Tietojenkäsittelytieteen osaston palkinnot

Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen osasto palkitsee vuosittain tutkijoitaan laadukkaasta tieteellisestä tutkimustoiminnasta, opettajiaan aktiivisuudesta opetuksen laadun kehittämisessä sekä henkilön tai ryhmän, jolla on ollut positiivinen vaikutus osastoon työpaikkana tai joka on muuten tehnyt erinomaista työtä.

Vanhemmat opettajat

  • 2019 -
  • 2018 Matti Luukkainen
  • 2017 Arto Hellas ja Samu Varjonen
  • 2016 Juha Kärkkäinen
  • 2015 Heikki Lokki
  • 2014 Teemu Roos
  • 2013 Fabian Fagerholm
  • 2012 Lea Kutvonen
  • 2011 Arto Vihavainen
  • 2010 Pirjo Moen
  • 2009 Juha Taina
  • 2008 Esa Pitkänen
  • 2007 Jyrki Kivinen
  • 2006 Matti Nykänen
  • 2005 Raul Hakli
  • 2004 Auvo Häkkinen
  • 2003 Matti Luukkainen
  • 2002 Harri Laine
  • 2001 Arto Wikla

Nuoremmat opettajat

  • 2019 Harri Kähkönen
  • 2018 Henrik Nygren
  • 2017 Topi Talvitie
  • 2016 Kati Kyllönen
  • 2015 Johannes Verwijnen
  • 2014 Joni Salmi
  • 2013 Emilia Hjelm
  • 2012 Ella Peltonen
  • 2011 Tomi Jylhä-Ollila
  • 2010 Antti Laaksonen
  • 2009 Matti Paksula
  • 2008 Jaakko Sorri
  • 2007 Janne Korhonen
  • 2006 Sebastian Siikavirta
  • 2005 Joni Salmi
  • 2004 Ismo Puustinen
  • 2003 Matti Kääriäinen
  • 2002 Janne Rinta-Mänty
  • 2001 Anna Pienimäki

Vanhemmat tutkijat

  • 2019 Alexandru I. Tomescu
  • 2018 Indrė Žliobaitė
  • 2017 Arto Hellas ja Samu Varjonen
  • 2016 Leena Salmela
  • 2015 Simon Puglisi
  • 2014 Arto Klami
  • 2012 Eve Hoggan
  • 2011 Matti Järvisalo
  • 2010 Valentin Polishchuk
  • 2009 Teemu Roos
  • 2008 Mikko Koivisto
  • 2007 Veli Mäkinen
  • 2006 Patrik Hoyer
  • 2005 Taneli Mielikäinen
  • 2004 Aristides Gionis
  • 2003 Kjell Lemström

Nuoremmat tutkijat

  • 2019 Juho Leinonen
  • 2018 Leo Leppänen
  • 2017 Jeremias Berg
  • 2016 Juho-Kustaa Kangas
  • 2015 Ella Peltonen
  • 2014 Dominik Kempa
  • 2013 Eemil Lagerspetz ja Arto Vihavainen
  • 2012 Antti Hyttinen
  • 2011 Pekka Parviainen
  • 2010 Mikko Pervilä
  • 2009 Niko Välimäki
  • 2008 Jukka Suomela
  • 2007 Petteri Nurmi
  • 2006 Teemu Roos
  • 2005 Mika Raento
  • 2004 Kimmo Palin
  • 2003 Jukka Manner

Vuoden henkilö tai ryhmä

  • 2019 Reijo Sivèn
  • 2018 Teemu Roos
  • 2017 Carat-ryhmä
  • 2016 Leena Kekäläinen
  • 2015 Resurssikeskus Linkki
  • 2014 Tiina Niklander
  • 2013 Yi Ding
  • 2012 Mikko Pervilä
  • 2011 Hannu Toivonen
  • 2010 Jaakko Kurhila
  • 2009 Tiina Väisänen
  • 2008 Greger Lindén