Ruotsinkieliset asiantuntijat

Maatalous- ja metsätieteet

  • Bo Dahlin: logistiikka
  • John Sumelius: maatalouden liiketaloustiede

Käyttäytymistieteet

  • Gunilla Holm: pedagogiikka, Justice in Education
  • Fritjof Sahlström: pedagogiikka, opettajakoulutus

Bio- ja ympäristötieteet

  • Liselotte Sundström: ekologia och evolututiobiologia
  • Kristina Lindström: kestävä kehitys

Humanistiset tieteet

  • Hanna Lehti-Eklund: pohjoismaiset kielet
  • Ebba Witt-Brattström: pohjoismainen kirjallisuus
  • Jan Lindström: pohjoismaiset kielet
  • Henrik Meinander: demokratiahistoria, Suomen itsenäisyys
  • Jan von Plato: filosofia
  • Jan-Ola Östman: pohjoismaiset kielet

Oikeustiede

  • Dan Frände: rikos- ja prosessioikeus
  • Marcus Norrgård: oikeustiede, Vaasa
  • Olli Ryynänen: julkisoikeus
  • Ellen Eftestøl-Wilhelmsson: siviili- ja kauppaoikeus

Matematiikka ja luonnontieteet

  • Mats Gyllenberg: soveltava matematiikka (biomatematiikka)
  • Kai Nordlund: fysiikka
  • Dage Sundholm: kemia
  • Mats Stjernberg: kaupunki- ja lähiötutkimus, maantieteelliset tilastot
  • Krister Lindén: kieliteknologia ja -lingvistiikka, robottien ja ihmisten välinen dialogi

Lääketiede

  • Tom Böling: patologia
  • Oskari Heikinheimo: gynekologia
  • Tiina Paunio: psykiatria, Helsinki
  • Jesper Ekelund: psykiatria, Vaasa
  • Johan Eriksson: yleislääketiede
  • Eija Kalso: kipulääketiede
  • Pertti Panula: biokemia
  • Caj Haglund: kirurgia
  • Mikael Knip: pediatriikka
  • Asko Järvinen:rokotukset, antibiootit
  • Tom Pettersson: reumatologia, tulehdukset

Yhteiskuntatieteet

  • Helena Blomberg-Kroll: sosiaalityö
  • Jan-Erik Lönnqvist: sosiaalipsykologia ja psykologia
  • Tom Moring: viestintä
  • Elina Oinas: sosiologia
  • Stefan Sjöblom: valtio-oppi, hallinto
  • Jaana Hujanen: journalistiikka
  • Ilse Julkunen: sosiaalityö
  • Karmela Liebkind: sosiaalipsykologia
  • Jan Sundberg: yleinen valtio-oppi

Eläinlääketiede

  • Anna Valros: kotieläinhygienia
  • Maria Fredriksson-Ahomaa: elintarviketurvallisuus