Professorit

  • Lääketieteen tohtori, dosentti Oskari Heikinheimo on vakinaistettu arvioinnin kautta synnytys- ja naistentautiopin osa-aikaiseen (35 %) professorin tehtävään 1.1.2019 lukien.
  • Filosofian tohtori Annette Horstmann on valittu käyttäytymisaivotutkimuksen apulaisprofessorin II-vaiheen tehtävään 1.1.2019 – 31.12.2023.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Kaija-Leena Kolho on valittu lastentautiopin ruotsinkieliseen professorin tehtävään 1.1.2019 lukien.
  • Lääketieteen ja kirurgian tohtori, dosentti Anna-Elina Lehesjoki on valittu ruotsinkieliseen lääketieteellisen genetiikan professorin tehtävään 1.1.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, oikeustieteen tohtori, dosentti Lasse Lehtonen on vakinaistettu arvioinnin kautta terveysoikeuden osa-aikaiseen (35 %) professorin tehtävään 1.1.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Susanna Melkas on valittu osa-aikaiseen (35 %) neurologisen kuntoutuksen apulaisprofessorin tehtävään 1.1.2019 – 31.12.2024.
  • Filosofian tohtori (psykologia, epidemiologia) dosentti Markus Jokela on vakinaistettu arvioinnin kautta mielenterveyden tutkimuksen professorin tehtävään 1.2.109 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Mikko Pakarinen on valittu osa-aikaiseen (35 %) lastenkirurgian professorin tehtävään 1.2.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Minna Pöyhönen on valittu osa-aikaiseen (35 %) perinnöllisyyslääketieteen professorin tehtävään 1.3.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Teppo Järvinen on vakinaistettu arvioinnin kautta ortopedian ja traumatologian professorin tehtävään 1.4.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Ari Ristimäki on valittu patologian ruotsinkieliseen professorin tehtävään 1.5.2019 -31.7.2023.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Tiina Saarto on vakinaistettu arvioinnin kautta osa-aikaiseen (35 %) palliatiivisen lääketieteen professorin tehtävään 1.5.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Anne Koivisto on valittu osa-aikaiseen (35 %) muistisairauksien professorin tehtävään 3.5.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Mika Harju on valittu osa-aikaiseen (35 %) silmätautiopin, erityisesti glaukoomatutkimuksen apulaisprofessorin I-vaiheen tehtävään 5.5.2019- 4.5.2024.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Anna Keski-Rahkonen on vakinaistettu arvioinnin kautta mielenterveysopin professorin tehtävään 1.6.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Kari Eklund on vakinaistettu arvioinnin kautta reumatologian osa-aikaiseen (35 %) professorin tehtävään 1.8.2019 lukien.
  • Filosofian tohtori (kansanterveys), dosentti Tea Lallukka on valittu lääketieteellisen sosiologian professorin tehtävään 1.8.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Janne Backman on vakinaistettu arvioinnin kautta kliinisen farmakologian ja yksilöllisen lääketieteen professorin tehtävään 1.9.2019 lukien.
  • Filosofian tohtori (biokemia), dosentti Jyrki Kukkonen on valittu ruotsinkielisen farmakologian professorin tehtävään 1.10.2019 lukien.
  • Lääketieteen tohtori, dosentti Mika Mäkelä on vakinaistettu arvioinnin kautta osa-aikaiseen (35 %)kliinisen allergologian professorin tehtävään 1.10.2019 lukien.

 

Professorit
AP
Anne
Pitkäranta
professori
Silmä- ja korvaklinikka
Tieteenala Korva-, nenä- ja kurkkutaudit, silmätaudit
KP
Kimmo
Porkka
professori
Sisätautien osasto
Tieteenala Syöpätaudit, Biokemia, solu- ja molekyylibiologia
KP
Kari
Pulkki
professori
Kliinisen kemian ja hematologian osasto
PP
Pauli
Puolakkainen
professori
Kirurgian osasto
Tieteenala Kirurgia, anestesiologia, tehohoito, radiologia
PP
MP
Minna
Pöyhönen
professori
Lääketieteellisen genetiikan ja perinnöllisyyslääketieteen osasto
Tieteenala Biolääketieteet
TR
Taneli
Raivio
professori
Fysiologian osasto
Tieteenala Biolääketieteet
AR
Annamari
Ranki
professori
Ihotautien, allergologian ja sukupuolitautien osasto
Tieteenala Sisätaudit, Syöpätaudit
Niklas
Ravaja
professori
Psykologian ja logopedian osasto
Tieteenala Psykologia, Sosiaalipsykologia


Kari
Reijula
professori
Kansanterveystieteen osasto
Tieteenala Kansanterveystiede, ympäristö ja työterveys

Työterveyden professori, yvv-varadekaani, tiedekunnan johtoryhmän jäsen. HUS:in hallituksen jäsen. Meilahden työsuojelutoimikunnan puheenjohtaja, Meilahden kampuskirjaston neuvottelukunnan puheenjohtaja.

Risto
Renkonen
professori
Bakteriologian ja immunologian osasto
Tieteenala Biolääketieteet, Syöpätaudit

Lääketieteellisen tiedekunnan dekaani
Glykobiologian professori, Helsingin yliopisto
Kliinisen mikrobiologian ylilääkäri, HUS Helsingin yliopistollinen sairaala

Twitter: @rrenkone

DR
David
Rice
professori
Suu- ja leukasairauksien osasto
Tieteenala Hammaslääketieteet, Genetiikka, kehitysbiologia, fysiologia
SR
Samuli
Ripatti
professori
Kansanterveystieteen osasto
Tieteenala Terveystiede, Kansanterveystiede, ympäristö ja työterveys, Tilastotiede, Genetiikka, kehitysbiologia, fysiologia
AR
Ari
Ristimäki
professori
Patologian osasto
Tieteenala Syöpätaudit, Biolääketieteet
KR
Katri
Räikkönen-Talvitie
professori
Psykologian ja logopedian osasto
Tieteenala Psykologia
JR
Juha
Räsänen
professori
Naistenklinikka
Tieteenala Naisten- ja lastentaudit
TS
Tiina
Saarto
professori
Syöpätautien osasto
Tieteenala Syöpätaudit
AS
Antti
Sajantila
professori
Oikeuslääketieteen osasto
Tieteenala Oikeuslääketiede ja muut lääketieteet
KS
Kalle
Saksela
professori
Virologian osasto
Tieteenala Biolääketieteet, Peruslääketieteet
TS
Tuula
Salo
professori
Suu- ja leukasairauksien osasto
Tieteenala Hammaslääketieteet

Pages