Millaista oli opiskella ympäristötieteiden kandiohjelmassa?
Sami: Ympäristötieteissä oli mahdollista opiskella akvaattisia tieteitä, ja meribiologia oli ollut minulla haaveena jo pitkään. Siksi ohjelma oli minulle helppo valinta. Valitsin akvaattisten tieteiden moduulin ja keskityin siihen liittyviin opintoihin. Pakko myöntää, että jotkut pakolliset kurssit eivät silloin ehkä kiinnostaneet niin paljon – esimerkiksi ympäristöpolitiikka, jota teen nykyään työkseni! Nyt pidän aihetta todella kiinnostavana, kun ymmärrän sen konkreettisella tasolla.
Millaisia työtehtäviä sinulla on ollut valmistumisen jälkeen?
Sami: Ympäristötieteiden opintojen jälkeen hain Traficomiin kesäharjoittelijaksi. Sen jälkeen minulle tarjottiin jatkoa projektirahoituksella, ja nykyisin työskentelen politiikka-aluekoordinaattorina EU Strategy for the Baltic Sea Region (EUSBSR) -hankkeessa.
Tehtävänämme on tunnistaa projekteja, joissa on saatu aikaan konkreettisia tuloksia puhtaan merenkulun edistämiseksi, jakaa näitä hyviä käytäntöjä Itämeren maiden ja muiden Euroopan maiden välillä ja löytää uusia projektikonsortioita, sekä tukea rahoituksen hakuvaiheessa. Työkuvaani kuuluu muun muassa seminaarien ja workshopien järjestäminen sekä niihin osallistuminen. Näissä esitellään esimerkkejä projekteista, jotka liittyvät puhtaaseen merenkulkuun, kuten onnistuneisiin tapoihin vähentää hiilidioksidipäästöjä satamissa.
Tämän jälkeen pyrimme tuomaan yhteen tarvittavat sidosryhmät, esimerkiksi rahoituksen näkökulmasta, jotta hyvät käytännöt voitaisiin toteuttaa myös muualla.
Onko sinulla erityisiä suunnitelmia tai unelmia tulevaisuudelle?
Sami: Olen tällä hetkellä todella tyytyväinen nykyiseen työhöni. Työni on ihmisläheistä, pääsen matkustamaan ja koen voivani aidosti vaikuttaa. Olen aina toivonut tekeväni merkityksellistä työtä, mutta ollut samalla avoin sille, että merkityksellisyys voi tarkoittaa monia eri asioita. Tämä työ on osunut aivan naulan kantaan.
Yksi tulevaisuuden unelma voisi olla tutkijan työ, jos vastaan tulisi aihe, joka oikeasti kiinnostaa. Ehkä vähän utopistinen unelma olisi päästä tekemään korallitutkimusta!
Mikä osa opinnoistasi/opiskelijaelämästäsi on auttanut sinua eniten urallasi?
Sami: Ehdottomasti meribiologian ja ekologian opinnoista on ollut paljon hyötyä. Huomaan työssäni esimerkiksi tekstiä kirjoittaessani, että vahva taustatieto helpottaa asioiden hahmottamista ja käsittelyä.
Oletko opintojen aikana tai opintojen jälkeen oivaltanut jotain uutta itsestäsi, opiskeluistasi tai alastasi?
Sami: Oivallan koko ajan uusia asioita. Sanoisin, että nykyinen roolini on hyvä yhdistelmä omaa aiempaa osaamistani ja jatkuvaa uuden oppimista, mikä tekee työstä todella kiinnostavaa. Meribiologian ja ekologian lisäksi minulla on tausta myös ekotoksikologiassa, josta on ollut paljon hyötyä. Sen sijaan laivoista en tiennyt juuri mitään aloittaessani nykyisessä tehtävässäni.
Opiskeltavat asiat ymmärtää myös ihan eri tavalla, kun pääsee näkemään ne käytännössä. On monia asioita, jotka muistaa opiskeluajoilta, mutta niiden merkitys syvenee, kun niitä pääsee soveltamaan konkreettisessa työssä.
Onko sinulla neuvoja ohjelman nykyisille opiskelijoille, jotka miettivät tulevaisuutta ja työelämää?
Sami: Verkostoituminen on auttanut monia pääsemään oman alan töihin huomattavasti nopeammin. Kannustaisin oikeasti osallistumaan verkostoitumistapahtumiin ja hyödyntämään kaikki tarjolla olevat mahdollisuudet. Jos aikaa riittää opintojen ohessa, myös järjestötoiminta on erinomainen tapa luoda kontakteja ja tutustua samalla alalla toimiviin ihmisiin.