Torsdagen den 25 september ordnades Soc&koms första arbetslivsmässa på initiativ av studenterna. Målet med mässan var att ge de studerande en möjlighet att bekanta sig med olika potentiella arbetsgivare och presentera vilka karriärmöjligheter som finns för samhällsvetare. Mässan ordnades därför som ett samarbete mellan högskolan och StudOrg.
Jenny Stenberg-Sirén som är prorektor vid Soc&kom tyckte att mässan är ett välkommet nytt inslag i högskolans verksamhet.
– Arbetsmarknadsläget har gjort våra studerande oroliga inför framtiden. Som högskola vill vi därför hjälpa och göra det lättare för våra studerande att komma i kontakt med potentiella arbetsgivare med tanke på både praktik och jobb.
Tillställningen inleddes med en paneldiskussion i en fullsatt festsal om framtidens arbetsliv, dess förväntningar och orosmoment. Panelen leddes av StudOrgs ordförande Edvin Ekman och i den deltog Jan D. Oker-Blom, ansvarig för Fiskars-koncernens samhällsrelationer, Lisa Rönnberg som jobbar vid Barnavårdsföreningens Tjejvilla och Alexander Beijar, som jobbar som reporter vid Svenska Yle.
Panelisterna var eniga om att alla jobb ska ses som möjligheter, och att man inte ska oroa sig om man inte får direkt får ett jobb inom sin egen bransch genast efter examen.
– Jobb leder alltid till nya jobb, sammanfattade Jan D. Oker-Blom.
Efter paneldiskussionen hade studerandena möjlighet att gå runt i Soc&koms utrymmen och bekanta sig med olika arbetsgivare. På plats fanns ett tjugotal olika organisationer, bland annat ministerier, kommuner, välfärdsområden, företag inom mediebranschen och riksdagen.
Såväl studerande som arbetsgivare uppskattade möjligheten att möta varandra. Maria Lindvall som är specialsakkunnig vid Österbottens välfärdsområde betonade att det ur deras synvinkel är jätteviktigt att delta i evenemang av den här typen och svara på de frågor som de studerande har om arbetslivet. För välfärdsområdet är Soc&kom en viktig partner i och med att Soc&kom har ett lagstadgat riksansvar för utbildning av svenskkunniga socialarbetare.
– Genom att komma hit når vi i praktiken alla som studerar socialt arbete, vi visar att vi finns och att det finns arbete i Österbotten. Vi behöver personal och de här studenterna är förhoppningsvis våra framtida arbetstagare, sade Lindvall.
Ida Siikaluoma, som är andra årets studerande med journalistik och kommunikation som huvudämne, sade att arbetsgivare i vanliga fall kan kännas onåbara. Det faktum att de tagit sig till Soc&kom för att personligen träffa studenterna väckte optimism och fick arbetsmöjligheterna att kännas snäppet mer konkreta.
– Jag tycker det är väldigt trevligt att StudOrg och Soc&kom ordnar sådant här för oss studerande. Det här öppnar många dörrar och ger oss en chans att nätverka och få se nya karriärmöjligheter som man inte tänkt på förut.
Nya möjligheter och breddade perspektiv var också något som studiekompisen Annika Vesterinen lyfte fram.
– Evenemanget har breddat mitt perspektiv om arbetslivet, till exempel på Helsingfors stad kan man jobba med jättemånga olika saker. Oberoende av studieinriktning finns det ett ganska brett utbud av jobb och olika slags arbetsplatser, sade Vesterinen.
Ann-Sofi Berger som är ansvarig utgivare på Österbottens Tidning betonade att möten spelar en roll och att hon lagt dem hon träffat under mässans lopp på minnet.
– Jag har blivit bekant med många studenter idag, och kommer absolut ihåg personer jag träffat och som visat intresse för mitt jobb och min bransch. Jag hoppas jag kan bidra till att tända en gnista och locka dem att söka sommarjobb hos oss, även de som inte studerar journalistik.