Doktorsutbildning vid statsvetenskapliga

Målet med doktorandstudierna är i första hand politices doktorsexamen, men doktoranden kan också avlägga en politices licentiatexamen om hen så önskar.
Doktorsavhandling vid Helsingfors universitet

Doktorsutbildningen vid Helsingfors universitet är organiserad i doktorandprogram, som hör till Forskarskolan vid Helsingfors universitet. Statsvetenskapliga fakulteten ansvarar för ett doktorandprogram. Utöver det här programmet kan en doktorsexamen vid statsvetenskapliga fakulteten också avläggas i sex doktorandprogram som andra fakulteter ansvarar för.

Man ansöker alltid om rätten att slutföra en doktorsexamen i ett doktorandprogram, men doktorsexamen beviljas av fakulteten. När du lämnar in ansökan, ska du välja hemfakultet och ange vilken examen du vill avlägga. Valet av examen beror på din akademiska bakgrund och avhandlingens ämne.

Doktorandprogram

Politices doktorsexamen kan avläggas inom Doktorandprogrammet i samhällsvetenskaper (SOC), som koordineras av statsvetenskapliga fakulteten, samt i sex doktorandprogram som samordnas av andra fakulteter (fakulteten ansvarig för doktorandprogrammet inom parentes):

  •  (statsvetenskapliga fakulteten)
  •  (humanistiska fakulteten)
  •  (bio- och miljövetenskapliga fakulteten)
  •  (medicinska fakulteten)
  • (agrikultur-fortsvetenskapliga fakulteten)
  •  (matematisk-naturvetenskapliga fakulteten)
  •  (teologiska fakulteten)

Ansökningsanvisningarna och -tiderna finns på doktorandprogrammens sidor.

På doktorandprogrammets webbplats kan du hitta mer detaljerad information om programmets profil, undervisning och hur man ansöker till programmet. I samband med urvalet av doktorand bekräftas doktorsgradens titel, doktorandprogram och handledningsarrangemang för doktoranden.

 

Alla Helsingfors universitets doktorandprogam finns på .

 

I doktorsexamen ingår en doktorsavhandling och 30 sp av obligatoriska studier. Doktorsavhandlingen kan vara antingen en monografi eller en sammanläggningsavhandling (bestående av artiklar).

Handledningsarrangemang

Varje doktorand måste ha minst två handledare som har avlagt doktorsexamen. Åtminstone en av handledarna måste vara ordinarie eller långvarigt anställd vid den fakultet där doktorsexamen avläggs.

Förutom handledare ska det också utses en ansvarig person för varje ny doktorand. Vid statsvetenskapliga fakulteten kan den ansvariga vara en professor eller docent som är tillsvidareanställd på det 3:e eller 4:e karriärsteget vid statsvetenskapliga fakulteten eller vid Svenska social- och kommunalhögskolan och som har erfarenhet av att handleda slutförandet av doktorsavhandlingar. Anställda på det tredje steget är t.ex. biträdande professor (tenure track), äldre universitetslektor, universitetslektor, universitetsforskare, äldre forskare och akademiforskare.

Den ansvariga kan också vara en av handledarna. Mer information om rollen som ansvarig hittar du i