Drömmer du om en karriär som journalist, författare eller kommunikationsexpert eller arbete inom kulturbranschen? Ser du dig själv som lärare i modersmål och litteratur, som lärare i svenska eller finska som andraspråk eller som svensklärare? Vill du arbeta som språkvårdare eller handledare i skrivande? Eller som expert på minoritetsspråk och flerspråkighet?
I kandidatprogrammet i finskugriska och nordiska språk och litteraturer kan du efter eget intresse specialisera dig i antingen språk eller litteratur eller studera båda. De studieinriktningar som du kan välja i programmet är nordiska språk (svenska som andra inhemska språk), nordiska språk (svenska som modersmål), nordisk litteratur, finska språket, finska språket och kulturen, finsk-ugriska språk och kulturer samt inhemsk litteratur. Du kan också studera romani och romsk kultur.
Studerande i det här kandidatprogrammet kan fortsätta sina studier i följande magisterprogram utan separat ansökan, om studerande har beviljats examensrätt till kandidat- och magisterstudier. Till studerande godkända i gemensamma ansökan och öppna universitetsleden beviljas alltid rätt att även avlägga magisterexamen. Notera ändå att till en del av magisterprogrammen kan krävas att på förhand definierade studier är avlagda. Dessutom är antalet studerande begränsat i vissa av programmen och optionen att fortsätta kan gälla bara en eller några av magisterprogrammets studieinriktningar.
Ansökan till utbildningsprogrammet görs via Studieinfo.fi. Ansökningsblanketten är öppen endast under ansökningstiden.
Vill du höra mer om att studera vid Helsingfors universitet direkt från vår studerande? Beställ en allmän presentation av Helsingfors universitet.