Begäran om omprövning

Om du anser att beslutet i studentantagningen är felaktigt, kan du lämna in en begäran om omprövning. Läs noggrant igenom anvisningarna och lämna in din begäran om omprövning till Ansökningsservicen inom tidsfristen. Anvisningarna på den här sidan gäller ansökningarna till Pedagogiska fakultetens fristående och valfria lärarstudier.

Anvisningarna på den här sidan gäller följande ansökningsmål:

  • fristående speciallärarstudier
  • pedagogiska studier för lärare (ämneslärarutbildning)
  • ämnesstudier i universitetspedagogik
  • studier i olika ämnen och ämneshelheter som undervisas i den grundläggande utbildningen 
In­ne­hål­let i be­gä­ran om om­pröv­ning
  • vilket beslut begäran om omprövning gäller
  • vilken punkt i beslutet som din begäran om omprövning gäller
  • hurdan omprövning av beslutet du begär
  • på vilka grunder du begär att beslutet ska omprövas
  • dina kontaktuppgifter (namn, adress, e-postadress, telefonnummer).

De dokument som du vill åberopa i din omprövningsbegäran måste bifogas till begäran.

Hur och när be­gä­ran om om­pröv­ning läm­nas in

Kontrollera tiden för begäran om omprövning i resultatbrevet. Begäran om omprövning som inkommit efter den angivna tidsfristen behandlas inte.

Du kan lämna in din begäran om omprövning till Helsingfors universitet på något av följande sätt:

1. Som konfidentiell e-post

Vi rekommenderar att du skickar begäran om omprövning till oss som ett konfidentiellt e-postmeddelande. 

Följ instruktionerna för att skicka konfidentiell e-post som du hittar på följande webbplats: 

Ange tydligt vilket ansökningsmål din begäran om omprövning gäller.

2. Som vanlig e-post

Om du inte vill lämna in din begäran om omprövning som ett konfidentiellt e-postmeddelande, kan du på eget ansvar skicka begäran till ansökningstjänsterna också som ett vanligt e-postmeddelande. Helsingfors universitet ansvarar inte för informationssäkerheten i fråga om försändelser av begäranden om omprövning som skickas som vanligt e-postmeddelande.

Om du vill skicka din begäran om omprövning till ansökningstjänsterna per vanlig e-post, skicka den till adressen . Skriv som e-postmeddelandets rubrik – Begäran om omprövning – och sedan namnet på det ansökningsobjekt som begäran om omprövning gäller (t.ex. – Begäran om omprövning: pedagogiska studier. Skicka din begäran om omprövning från den e-postadress som du angav som din e-postadress med ansökningsblanketten som du sökte till Helsingfors universitet med.

3. Per post

Brevet skall vara framme inom utsatt tid. Du kan skicka begäran om omprövning till adressen: Helsingfors universitet, Ansökninservice, Unionsgatan 40, PB 24, 00014 Helsingfors universitet.

4. Genom att själv föra in i brevlådan

Du kan lämna in din begäran om omprövning i ansökningstjänsternas postlåda inom utsatt tid. Postlådan finns i skogshusets yttervägg på adressen Unionsgatan 40 C, i hörnet av Unionsgatan och Yrjö-Koskinens gata.

OBS! Lämna in din begäran om omprövning till ansökningstjänsterna endast på ett av de fyra ovan nämnda sätten, inte på flera sätt eller på något annat sätt. Observera att begäran om omprövning uttryckligen ska skickas till ansökningstjänsterna och inte till någon annan enhet vid Helsingfors universitet (t.ex. registratorskontor, fakultet eller studentrådgivning).

Av­gö­ran­de av be­gä­ran om om­pröv­ning

Helsingfors universitets ansökningsservice behandlar alla begäranden om omprövning skyndsamt. Behandlingstiden för begäran om omprövning är uppskattningsvis 1–2 månader. När universitetet har behandlat din begäran om omprövning, får du ett meddelande om beslutet per e-post eller brev. Om din begäran om omprövning avslås eller avvisas får du ett meddelande om detta och en besvärsanvisning, där det förklaras hur du får söka ändring i beslutet genom besvär hos förvaltningsdomstolen.

Har du frå­gor gäl­lan­de be­gä­ran om om­pröv­ning?

Om du inte hittar svar på din fråga på vår webbplats, kan du kontakta våra kundrådgivare på adressen .