Viestinnän yhteystiedot

Helsingin yliopiston viestintä auttaa median edustajia kaikissa yliopistoa koskevissa kysymyksissä. Välitämme tietoa yliopistolla tehtävästä tutkimuksesta, autamme toimittajia löytämään asiantuntijoita haastateltaviksi, tarjoamme valokuvia median käyttöön ja järjestämme tapahtumia ja tapaamisia.

Helsingin yliopiston mediapalvelun puhelinnumero on 02941 22622.
Vastaamme puheluihin arkisin klo 9–16.

Voit myös olla yhteydessä suoraan kunkin tieteenalan viestinnän asiantuntijaan. Yhteystiedot näet alta.

Eeva Karmitsa
Tiedeviestinnän asiantuntija
eeva.karmitsa@helsinki.fi
050 415 0396
@evakarmitsa

Anu Partanen
Tiedeviestinnän asiantuntija
anu.partanen@helsinki.fi
050 556 0948
@anupartanen42

Elina Raukko
Tiedeviestinnän asiantuntija
elina.raukko@helsinki.fi
050 318 5302
@elinaraukko

Luonnontieteellinen keskusmuseo LUOMUS
Laura Hiisivuori
Tiedeviestinnän asiantuntija
laura.hiisivuori@helsinki.fi
050 576 2960
@hiisivuo

Ruralia-instituutti / Mikkelin yksikkö
Sirpa Piskonen
Viestintäsihteeri
sirpa.piskonen@helsinki.fi
044 590 6856

Niina Niskanen
Tiedeviestinnän asiantuntija
niina.niskanen@helsinki.fi
050 448 9874
@Hyhumtdk

Pia Purra
Tiedeviestinnän asiantuntija
pia.purra@helsinki.fi
050 415 6585
@Hyhumtdk

Suvi Uotinen
Tiedeviestinnän asiantuntija
suvi.uotinen@helsinki.fi
050 329 0914
@suviu

Tutkijakollegium
Pekka Rautio
Tiedeviestinnän asiantuntija
pekka.rautio@helsinki.fi
050 415 5531

Aleksanteri-instituutti
Niina Into
Informaatikko, viestinnän suunnittelija
niina.into@helsinki.fi
050 318 5667
@NiinaInto

Lääketiede
Päivi Lehtinen
Tiedeviestinnän asiantuntija
paivi.m.lehtinen@helsinki.fi
050 406 2043
@PviLe

Lääketiede
Elisa Lautala
Tiedeviestinnän asiantuntija
elisa.lautala@helsinki.fi
050 318 5682
@elisalautala

Eläinlääketiede, farmasia
Elina Raukko
Tiedeviestinnän asiantuntija
elina.raukko@helsinki.fi
050 318 5302
@elinaraukko

Eläinlääketiede, farmasia
Eeva Karmitsa
Tiedeviestinnän asiantuntija
eeva.karmitsa@helsinki.fi
050 415 0396
@EvaKarmitsa

Eläinlääketiede, farmasia
Anu Partanen
Tiedeviestinnän asiantuntija
anu.partanen@helsinki.fi
050 556 0948
@anupartanen42

Suomen molekyylilääketieteen instituutti FIMM
Mari Kaunisto
Viestintäkoordinaattori
mari.kaunisto@fimm.fi
050 317 5483

Christa Liukas
tiedeviestinnän asiantuntija, ruotsinkielisen viestinnän asiantuntija
christa.liukas@helsinki.fi
050 317 5791
@christaliukas

Avoin yliopisto
Anna Maria (Mari) Peltonen
Tiedeviestinnän asiantuntija
maria.peltonen@helsinki.fi
050 406 2047

Kielikeskus
Janne Niinivaara
Koordinaattori (verkko-opetus ja viestintä)
050 448 8880

Unisport
Kati Manner
Viestintäsuunnittelija
kati.manner@helsinki.fi
040 705 6333

Helsingin yliopiston kirjasto
Veera Ristikartano
Viestintäsuunnittelija
veera.ristikartano@helsinki.fi
050 576 2898

Kansalliskirjasto
Tiina Lehmikoski-Pessa
Viestintäpäällikkö
tiina.lehmikoski-pessa@helsinki.fi
050 336 9052

Helsingin yliopistomuseo ja Helsingin observatorio
Pia Vuorikoski
Näyttelypäällikkö
pia.vuorikoski@helsinki.fi
050 415 6760

Luonnontieteellinen keskusmuseo LUOMUS
Laura Hiisivuori
Tiedeviestinnän asiantuntija
laura.hiisivuori@helsinki.fi
050 576 2960
@hiisivuo

Kansainvälinen viestintä
Karin Hannukainen
Tiedeviestinnän asiantuntija
karin.hannukainen@helsinki.fi
050 415 0328
@khannuk

Kansainvälinen viestintä
Anu Partanen
Tiedeviestinnän asiantuntija
anu.partanen@helsinki.fi
050 556 0948
@anupartanen42

Ruotsinkielinen ja pohjoismainen viestintä
Vera Schoultz
Tiedeviestinnän asiantuntija
vera.schoultz@helsinki.fi
050 318 5321
@veraschoultz

Talousviestintä, innovaatiot
Kati Salmivaara
viestinnän asiantuntija
kati.salmivaara@helsinki.fi
050 317 5782
@KatiSalmivaara