Vanhuspolitiikan asiantuntijoita

Etsitkö vanhuskysymysten asiantuntijaa? Tutkijaluettelo ei ole täydellinen, vaan vain otos. HY:n viestinnän asiantuntijat auttavat mielellään sopivan asiantuntijan löytämisessä.

Sosiaalietiikan professori Jaana Hallamaa puh. 050 318 5655 jaana.hallamaa(at)helsinki.fi
Aiheet: hyvä elämä, ihmisarvo, auttaminen, etiikka, vastuu

Valtiosääntöoikeuden ja lääkintä- ja bio-oikeuden yliopistonlehtori Liisa Nieminen puh. 050 448 2621, liisa.nieminen(at)helsinki.fi
Aiheet: perus- ja ihmisoikeudet ja potilaan asema, vanhuusoikeus, perheoikeus

Pastoraaliteologian professori Auli Vähäkangas puh. 050 318 5464, auli.vahakangas(at)helsinki.fi
Aiheet: vanhuus, saattohoito

Pohjoismaisten kielten professori Camilla Lindholm puh. 050 4160531, camilla.lindholm(at)helsinki.fi, Twitter: @cchlindho
Aiheet: muistisairaudet, vuorovaikutustutkimus, kielitiede

Post doc -tutkija Kaarina Mononen, kaarina.mononen(at)helsinki.fi
Aiheet: kielitiede, vuorovaikutustutkimus (vanhusten hoitokodit; mm. kehollinen viestintä), monikielisyys ja vanhuus

Sosiologian professori Sirpa Wrede puh. 050 3119633, sirpa.wrede(at)helsinki.fi
Aiheet: hoivatyö ja hoivatyövoimakysymykset

Tutkijatohtori Antero Olakivi  puh. 050 4484267, antero.olakivi(at)helsinki.fi
Aiheet: hoivatyö ja hoivatyövoimakysymykset

Sosiaalipsykologian yliopistonlehtori Mia Silfver-Kuhalampi puh. 050 5841062, mia.silfver(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: Omaishoitajuus, työn ja perheen yhteensovittaminen

Sosiaalityön professori Marjaana Seppänen, puh. 050 4489 118, marjaana.seppanen(a)helsinki.fi
Aiheet: vanhuspalvelut, vanhussosiaalityö, vanhusten sosiaaliset suhteet, hyvinvointi ja syrjäytyminen. 

Apulaisprofessori Kathrin Komp-Leukkunen, puh. 050 4487805, kathrin.komp(at)helsinki.fi (englanti)
Aiheet: vanhuus, väestön ikääntyminen, työ, eläköityminen, eläkepolitiikka, valtioiden vertailu, Eurooppa, talouskriisi, elämänkaari, sosiaalinen investointipolitiikka (social investment policies)