Eurooppa-asiantuntijoita

Täältä löydät Helsingin yliopiston Eurooppa- ja EU-asioiden asiantuntijoita. Listaa täydennetään vielä.

Helsingin yliopiston Eurooppa-tutkimuksen keskuksen asiantuntijat löydät keskuksen verkkosivuilta.

Professori Juha Raitio puh. 050 448 2737, juha.raitio(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aihe: eurooppaoikeus

Apulaisprofessori (UEF), akatemiatutkija (HY) Emilia Korkea-aho puh. 050 571 9980, emilia.korkea-aho(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: EU-lainsäädäntö, päätöksenteko, lobbaus, lobbauksen sääntely

Professori Päivi Leino-Sandberg puh. 050 576 1575, paivi.leino(at)helsinki.fi (suomi, ruotsi, englanti)
Aiheet: EU:n perussopimukset ja toimielimet, EU:n päätöksenteko, EMU, eurooppalainen hallinto-oikeus

Kirkkohistorian yliopistonlehtori Mikko Ketola puh. 050 3185452, mikko.ketola(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: EU & suvaitsevaisuus, uskonnot, ääriliikkeet, katolinen kirkko, Ukrainan kirkot, antisemitismi

Teologisen etiikan ja sosiaalietiikan yliopistonlehtori Virpi Mäkinen puh. 050 318 5434, virpi.makinen(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: EU ja eurooppalaiset arvot, EU & suvaitsevaisuus (aatehistoria, etiikka, nykypäivä)

Yleisen valtio-opin professori Hanna Wass puh. 050-3363512, hanna.wass(at)helsinki.fi, (suomi, englanti)
Aiheet: eurovaalien äänestysaktiivisuus

Tohtorikoulutettava Laura Nordström laura.nordstrom(at)helsinki.fi, puh. 050-3676671 (suomi, englanti, ranska)
Aiheet: europarlamentti, EU-lobbaus, asiantuntijatiedon valta, intressiryhmät, ajatuspajat, Euroopan pankki- ja velkakriisi, EU-instituutioiden väliset suhteet, demokratia, avoimuus

Tohtorikoulutettava Antti Ronkainen, Puh. 050-4488579, antti.ronkainen(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: eurovaalit, rahaliitto, integraatio, EKP ja talouspolitiikka

Tutkijatohtori Rūta Kazlauskaitė, phone: 0401734410, ruta.kazlauskaite(at)helsinki.fi (English)
keywords: Poland, elections of the European Parliament in Poland, right-wing populism in Poland, emotions in media mobilization.

Professori Niklas Jensen-Eriksen, puh. 0294123149, niklas.jensen-eriksen(at)helsinki.fi (suomi ja englanti)
Aiheet: Euroopan talous- ja yrityshistoria

Euroopan historian professori Laura Kolbe, puh. 0503182799, laura.kolbe(at)helsinki.fi (suomi, ruotsi ja englanti)
Aiheet: Euroopan idea ja identiteetit, kaupungit, poliittinen liikehdintä, kansallisajattelu, kansanliikkeet, kulttuuriperintö, historiapolitiikka

Apulaisprofessori Kristiina Brunila, puh. 050 310 9827, kristiina.brunila(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: EU:n koulutus-, tasa-arvo- ja nuorisopolitiikka

Tohtorikoulutettava Ameera Masoud, puh. 050 311 5763, ameera.masoud(at)helsinki.fi (englanti)
Aiheet: kotoutumiskoulutus, koulutus, työllistettävyys, pakolaiset ja maahanmuuttajat, tasa-arvo

Huippuyksikkö EuroStorien (Law, Identity and European narratives) asiantuntijoita:

EuroStorien johtaja, Kaius Tuori, puh. 050 448 2564, kaius.tuori(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Law, Governance and Space: Questioning the Foundations of the Republican Tradition –hankkeen johtaja ja eurooppalaisen aatehistorian apulaisprofessori
Aiheet: historia yleensä, historiapolitiikka, identiteetti, oikeus ja sen historia, antiikki ja sen jälkivaikutus

EuroStorien varajohtaja Reetta Toivanen, puh. 050 318 5281, reetta.toivanen(at)helsinki.fi (suomi,ruotsi, englanti)
Professori Helsingin yliopiston kestävyystieteen instituutissa (HELSUS) ja All Youth –hankkeen johtaja
Aiheet: kestävä kehitys, nuorten näkökulma, pakolaiset, vähemmistöt, ihmisoikeuksista ei-juristin näkökulma, maahanmuutto, pakkoruotsi, alueelliset vähemmistöt, saamelaiset

EuroStorien varajohtaja Pamela Slotte, pamela.slotte(at)helsinki.fi (ruotsi, englanti, suomi, saksa)
Yliopistotutkija, Protestant Legacies in Nordic Law -hankkeen vastuullinen tutkija, apulaisprofessori Åbo Akademissa
Aiheet: uskonnon- ja omatunnonvapaus, ihmisoikeuksien historia ja teoria

Yliopistotutkija Timo Miettinen, puh. 050 318 2159, timo.pa.miettinen(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Tiiminvetäjä EuroStoriessa, Between Law and Politics –hankkeen johtaja
Aiheet: EU, Eurooppa, Eurooppa-politiikka, EU-maiden kansallinen politiikka, eurooppalaiset ideat ja kertomukset, Euroopan historia, EU:n talouspolitiikka, eurooppalaiset ideologiat

Yliopistotutkija Jacob Giltaij, puh. 0504160505, jacob.giltaij(at) helsinki.fi (englanti)
tiiminvetäjä EuroStoriessa
Aiheet: ihmisoikeuskysymykset historiallisesta perspektiivistä, pakolaistutkimus, pakolaistutkijat, identiteettipolitiikan juuret

Tutkijatohtori Elisa Pascucci, puh. 050 556 0063, elisa.pascucci(at)helsinki.fi (englanti)
Aiheet: maahanmuutto, muuttoliike, turvapaikka, humanitaarinen apu

Tutkijatohtori Pedro Magalhães, puh. +351 91211 11425, pedro.tereso(at)helsinki.fi (englanti)
Aiheet: poliittinen filosofia, erityisesti saksalainen moderni poliittinen ajattelu, tämän päivän Etelä-Euroopan ja Saksan poliittinen tilanne

Tutkijatohtori Paolo Amorosa, puh. 050 448 8854, paolo.amorosa(at)helsinki.fi (englanti)
Aiheet: kansainvälinen oikeus ja politiikka, ihmisoikeudet, kansainväliset instituutiot sekä nykyajan että historian perspektiivistä, erityisesti USA:n ja Italian kontekstissa.

Tutkijatohtori Ville Erkkilä, puh. 050 379 7178, ville.erkkila(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: historian käyttö ideologioissa/ideologisesti, EU-vastaisuus

Tohtorikoulutettava Laura Sumari, puh. 050 448 8913, laura.sumari(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: maahanmuutto, pakolaisuus ja ihmisten turvallisuus ja turvattomuus sekä niiden kokeminen eli turvallisuuden tunne

Tohtorikoulutettava Mehrnoosh Farzamfar, puh. 050 311 4852, mehrnoosh.farzamfar(at)helsinki.fi (englanti)
Aiheet: muuttoliike/maahanmuutto ja sen suhde vastaanottavan maan turvallisuuteen, turvallisuus

Tohtorkoulutettava Tuukka Brunila, puh. 050 328 6710, tuukka.brunila(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: populismi, liberalismi, poliittinen teoria