Eurooppa-asiantuntijoita

Täältä löydät Helsingin yliopiston Eurooppa- ja EU-asioiden asiantuntijoita. Listaa täydennetään vielä.

Helsingin yliopiston Eurooppa-tutkimuksen keskuksen asiantuntijat löydät keskuksen verkkosivuilta.

Professori Juha Raitio puh. 050 448 2737, juha.raitio(at)helsinki.fi (suomi, englanti)
Aihe: eurooppaoikeus

Apulaisprofessori (UEF), akatemiatutkija (HY) Emilia Korkea-aho puh. 050 571 9980, emilia.korkea-aho@helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: EU-lainsäädäntö, päätöksenteko, lobbaus, lobbauksen sääntely

Professori Päivi Leino-Sandberg puh. 050 576 1575, paivi.leino@helsinki.fi (suomi, ruotsi, englanti)
Aiheet: EU:n perussopimukset ja toimielimet, EU:n päätöksenteko, EMU, eurooppalainen hallinto-oikeus

Kirkkohistorian yliopistonlehtori Mikko Ketola puh. 050 3185452, mikko.ketola@helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: EU & suvaitsevaisuus, uskonnot, ääriliikkeet, katolinen kirkko, Ukrainan kirkot, antisemitismi

Teologisen etiikan ja sosiaalietiikan yliopistonlehtori Virpi Mäkinen puh. 050 318 5434, virpi.makinen@helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: EU ja eurooppalaiset arvot, EU & suvaitsevaisuus (aatehistoria, etiikka, nykypäivä)

Yleisen valtio-opin professori Hanna Wass puh. 050-3363512, hanna.wass@helsinki.fi, (suomi, englanti)
Aiheet: eurovaalien äänestysaktiivisuus

Tohtorikoulutettava Laura Nordström laura.nordstrom@helsinki.fi, puh. 050-3676671 (suomi, englanti, ranska)
Aiheet: europarlamentti, EU-lobbaus, asiantuntijatiedon valta, intressiryhmät, ajatuspajat, Euroopan pankki- ja velkakriisi, EU-instituutioiden väliset suhteet, demokratia, avoimuus

Tohtorikoulutettava Antti Ronkainen, Puh. 050-4488579, antti.ronkainen@helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: eurovaalit, rahaliitto, integraatio, EKP ja talouspolitiikka

Tutkijatohtori Rūta Kazlauskaitė, phone: 0401734410, ruta.kazlauskaite@helsinki.fi (English)
keywords: Poland, elections of the European Parliament in Poland, right-wing populism in Poland, emotions in media mobilization.

Professori Niklas Jensen-Eriksen, puh. 0294123149, niklas.jensen-eriksen@helsinki.fi (suomi ja englanti)
Aiheet: Euroopan talous- ja yrityshistoria

Euroopan historian professori Laura Kolbe, puh. 0503182799, laura.kolbe@helsinki.fi (suomi, ruotsi ja englanti)
Aiheet: Euroopan idea ja identiteetit, kaupungit, poliittinen liikehdintä, kansallisajattelu, kansanliikkeet, kulttuuriperintö, historiapolitiikka

Apulaisprofessori Kristiina Brunila, puh. 050 310 9827, kristiina.brunila@helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: EU:n koulutus-, tasa-arvo- ja nuorisopolitiikka

Tohtorikoulutettava Ameera Masoud, puh. 050 311 5763, ameera.masoud@helsinki.fi (englanti)
Aiheet: kotoutumiskoulutus, koulutus, työllistettävyys, pakolaiset ja maahanmuuttajat, tasa-arvo

Huippuyksikkö EuroStorien (Law, Identity and European narratives) asiantuntijoita:

EuroStorien johtaja, Kaius Tuori, puh. 050 448 2564, kaius.tuori@helsinki.fi (suomi, englanti)
Law, Governance and Space: Questioning the Foundations of the Republican Tradition –hankkeen johtaja ja eurooppalaisen aatehistorian apulaisprofessori
Aiheet: historia yleensä, historiapolitiikka, identiteetti, oikeus ja sen historia, antiikki ja sen jälkivaikutus

EuroStorien varajohtaja Reetta Toivanen, puh. 050 318 5281, reetta.toivanen@helsinki.fi (suomi,ruotsi, englanti)
Professori Helsingin yliopiston kestävyystieteen instituutissa (HELSUS) ja All Youth –hankkeen johtaja
Aiheet: kestävä kehitys, nuorten näkökulma, pakolaiset, vähemmistöt, ihmisoikeuksista ei-juristin näkökulma, maahanmuutto, pakkoruotsi, alueelliset vähemmistöt, saamelaiset

EuroStorien varajohtaja Pamela Slotte, pamela.slotte@helsinki.fi (ruotsi, englanti, suomi, saksa)
Yliopistotutkija, Protestant Legacies in Nordic Law -hankkeen vastuullinen tutkija, apulaisprofessori Åbo Akademissa
Aiheet: uskonnon- ja omatunnonvapaus, ihmisoikeuksien historia ja teoria

Yliopistotutkija Timo Miettinen, puh. 050 318 2159, timo.pa.miettinen@helsinki.fi (suomi, englanti)
Tiiminvetäjä EuroStoriessa, Between Law and Politics –hankkeen johtaja
Aiheet: EU, Eurooppa, Eurooppa-politiikka, EU-maiden kansallinen politiikka, eurooppalaiset ideat ja kertomukset, Euroopan historia, EU:n talouspolitiikka, eurooppalaiset ideologiat

Yliopistotutkija Jacob Giltaij, puh. 0504160505, jacob.giltaij@helsinki.fi (englanti)
tiiminvetäjä EuroStoriessa
Aiheet: ihmisoikeuskysymykset historiallisesta perspektiivistä, pakolaistutkimus, pakolaistutkijat, identiteettipolitiikan juuret

Tutkijatohtori Elisa Pascucci, puh. 050 556 0063, elisa.pascucci@helsinki.fi (englanti)
Aiheet: maahanmuutto, muuttoliike, turvapaikka, humanitaarinen apu

Tutkijatohtori Pedro Magalhães, puh. +351 91211 11425, pedro.tereso@helsinki.fi (englanti)
Aiheet: poliittinen filosofia, erityisesti saksalainen moderni poliittinen ajattelu, tämän päivän Etelä-Euroopan ja Saksan poliittinen tilanne

Tutkijatohtori Paolo Amorosa, puh. 050 448 8854, paolo.amorosa@helsinki.fi (englanti)
Aiheet: kansainvälinen oikeus ja politiikka, ihmisoikeudet, kansainväliset instituutiot sekä nykyajan että historian perspektiivistä, erityisesti USA:n ja Italian kontekstissa.

Tutkijatohtori Ville Erkkilä, puh. 050 379 7178, ville.erkkila@helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: historian käyttö ideologioissa/ideologisesti, EU-vastaisuus

Tohtorikoulutettava Laura Sumari, puh. 050 448 8913, laura.sumari@helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: maahanmuutto, pakolaisuus ja ihmisten turvallisuus ja turvattomuus sekä niiden kokeminen eli turvallisuuden tunne

Tohtorikoulutettava Mehrnoosh Farzamfar, puh. 050 311 4852, mehrnoosh.farzamfar@helsinki.fi (englanti)
Aiheet: muuttoliike/maahanmuutto ja sen suhde vastaanottavan maan turvallisuuteen, turvallisuus

Tohtorkoulutettava Tuukka Brunila, puh. 050 328 6710, tuukka.brunila@helsinki.fi (suomi, englanti)
Aiheet: populismi, liberalismi, poliittinen teoria