Tutkimusryhmä

Tutkimusryhmällä on pitkä kokemus työn ja terveyden monitieteisestä tutkimuksesta. Tutkimusryhmämme jäsenten taustat ovat kansanterveystieteessä, lääketieteessä, epidemiologiassa, sosiaalitieteissä, ravitsemustieteessä, kauppatieteessä ja terveystieteissä.

Alta löydät tutkimusryhmämme jäsenet ja yhteystiedot. Tutkimusryhmän tavoitat myös sähköpostiosoitteesta kttl-hhs@helsinki.fi. Opinnäytetöihin (väitöskirja, lääketieteen syventävien opintojen tutkielma, pro gradu -tutkielma) ja tutkimusyhteistyöhön liittyvissä asioissa pyydämme ottamaan yhteyttä tutkimuksen johtajaan, professori Ossi Rahkoseen.

 

HHS_ryhmä_kuva1m2

Akseli Aittomäki

LK (väit.)
akseli.aittomaki@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Jenni Ervasti

Yliopistotutkija
FT, dosentti

jenni.ervasti@helsinki.fi

Jaakko Harkko

Tohtorikoulutettava
YTM

jaakko.harkko@helsinki.fi

Mohammad Haybatollahi

Yliopistotutkija
VTT, dosentti

mohammad.haybatollahi@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Noora Kanerva

Tutkijatohtori
ETM, FT, dosentti

noora.kanerva@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Anne Kouvonen

Professori
VTT

anne.kouvonen@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Eero Lahelma

Professori
VTT

eero.lahelma@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Jouni Lahti

Tutkijatohtori
TtM, FT, dosentti
jouni.mm.lahti@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Tea Lallukka

Akatemiatutkija
ETM, FT, dosentti

tea.lallukka@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Elina Mauramo

Tutkijatohtori
VTM, FT

elina.mauramo@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Minna Mänty

Tutkijatohtori
Fysioterapeutti, TtT, dosentti

minna.manty@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Johanna Pekkala

Tutkijatohtori
LT, KTM

johanna.pekkala@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Olli Pietiläinen

Tohtorikoulutettava
VTM

olli.k.pietilainen@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Kustaa Piha

Tutkijatohtori
LT, KTM, VTM

kustaa.piha@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Eira Roos

Tutkijatohtori
LT

eira.roos@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Jatta Salmela

Tutkimusavustaja
TtM
jatta.salmela@helsinki.fi

Aino Salonsalmi

Tutkijatohtori
LT

aino.salonsalmi@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Hilla Sumanen

Tutkijatohtori
Työterveyshoitaja, TtM, FT

hilla.sumanen@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Anna Svärd

Tohtorikoulutettava
LL

anna.svard@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Professori Anne Kouvonen

Professori Pekka Martikainen

Dosentti Karri Silventoinen

Dosentti Mikko Laaksonen

Dosentti Eva Roos

Dosentti Jenni Blomgren

Tutkijaprofessori Sakari Karvonen

Dosentti Tea Lallukka

Dosentti Päivi Leino-Arjas

Peija Haaramo

VTM, FT

Peppi Haario

ETM, FT

Ans­ku Hols­ti­la

VTM, FT

Sauli Jäppinen

VTM

Karoliina Koskenvuo

VTM, FT, dosentti

Mikko Laaksonen

VTM, FT, dosentti

Hanna Laine

VTM, PsM

Tina Loman

ETM, FT

Peppiina Saastamoinen

THM, FT

Helsingin kaupunki

Kaupunginkanslian henkilöstöosaston työhyvinvointipäällikkö Titi Heikkilä

Työterveys Helsingin toimitusjohtaja Tiina Pohjonen

Kaupunginkanslian henkilöstöosaston henkilöstön kehittämispäällikkö Manna Torvinen
 

Japanese Civil Servants Study (University of Toyama, Japani)

Professori Michikazu Sekine
 

Whitehall II -tutkimus (University College London, Iso-Britannia)

Professori Michael Marmot

Professori Mika Kivimäki