Tutkimusryhmä

Tutkimusryhmällä on pitkä kokemus työn ja terveyden monitieteisestä tutkimuksesta. Tutkimusryhmämme jäsenten taustat ovat kansanterveystieteessä, lääketieteessä, epidemiologiassa, sosiaalitieteissä, ravitsemustieteessä, kauppatieteessä ja terveystieteissä.

Alta löydät tutkimusryhmämme jäsenet ja yhteystiedot. Tutkimusryhmän tavoitat myös sähköpostiosoitteesta kttl-hhs@helsinki.fi. Opinnäytetöihin (väitöskirja, lääketieteen syventävien opintojen tutkielma, maisterintutkielma) ja tutkimusyhteistyöhön liittyvissä asioissa pyydämme ottamaan yhteyttä tutkimuksen johtajaan, professori Tea Lallukkaan, tai varajohtajaan, professori Anne Kouvoseen.

 

HHS_ryhmä_kuva1m2

Jenni Ervasti

Yliopistotutkija
FT, dosentti

jenni.ervasti@helsinki.fi

Jaakko Harkko

Tutkijatohtori
YTM, VTT

jaakko.harkko@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Noora Heinonen 

Tohtorikoulutettava
TtM
noora.a.heinonen@helsinki.fi

Anna Huttu 

Tohtorikoulutettava
LL

anna.huttu@helsinki.fi

Noora Kanerva

Tutkijatohtori
ETM, FT, dosentti

noora.kanerva@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Anni Karjala 

Tohtorikoulutettava
LL

anni.karjala@gmail.com

Eero Lahelma

Professori
VTT

eero.lahelma@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Jouni Lahti

Yliopistotutkija
TtM, FT, dosentti
jouni.mm.lahti@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Elina Mauramo

Tutkijatohtori
VTM, FT

elina.mauramo@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Minna Mänty

Tutkijatohtori
Fysioterapeutti, TtT, dosentti

minna.manty@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Johanna Pekkala

Tutkijatohtori
KTM, LT

johanna.pekkala@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Olli Pietiläinen

Tutkijatohtori
VTT

olli.k.pietilainen@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Kustaa Piha

Tutkijatohtori
KTM, VTM, LT

kustaa.piha@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Ossi Rah­ko­nen

Professori
VTT

ossi.rahkonen@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Eira Roos

Tutkijatohtori
LT

eira.roos@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Jatta Salmela

Tohtorikoulutettava
TtM, ETM
jatta.salmela@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Aino Salonsalmi

Tutkijatohtori
LT

aino.salonsalmi@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Hilla Sumanen

Tutkijatohtori
Työterveyshoitaja, TtM, FT, dosentti

hilla.sumanen@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Johanna Suur-Uski 

Tohtorikoulutettava
LK

johanna.suur-uski@helsinki.fi

Anna Svärd

Tutkijatohtori
LT

anna.svard@helsinki.fi

Julkaisut TUHAT-tietokannassa

Yliopistonlehtori Hanna Konttinen

Professori Pekka Martikainen

Professori Karri Silventoinen

Dosentti Mikko Laaksonen

Dosentti Eva Roos

Dosentti Jenni Blomgren

Professori, tilastojohtaja Janne Pitkäniemi

Professori Sami Pirkola

Tutkijaprofessori Sakari Karvonen

Dosentti Päivi Leino-Arjas

Akseli Aittomäki

LK (väit.)

Peija Haaramo

VTM, FT

Peppi Haario

ETM, FT

Sanni-Sandra Hellman 

VTM 

Aapo Hiilamo 

VTM 

Ans­ku Hols­ti­la

VTM, FT

Sauli Jäppinen

VTM

Karoliina Koskenvuo

VTM, FT, dosentti

Mikko Laaksonen

VTM, FT, dosentti

Hanna Laine

VTM, PsM

Tina Loman

ETM, FT

Simo Raittila 

VTM 

Peppiina Saastamoinen

THM, FT

Helsingin kaupunki

Kaupunginkanslian henkilöstöosaston työhyvinvointipäällikkö Titi Heikkilä

Työterveys Helsingin toimitusjohtaja Tiina Pohjonen

Kaupunginkanslian henkilöstöosaston henkilöstön kehittämispäällikkö Manna Torvinen

Ylilääkäri Eevamaija Tuovinen
 

HUS

Linjajohtaja Jan-Henry Stenberg

 

Japanese Civil Servants Study (University of Toyama, Japani)

Professori Michikazu Sekine
 

Whitehall II -tutkimus (University College London, Iso-Britannia)

Professori Michael Marmot

Professori Mika Kivimäki