Hae opiskelijasisällöntuottajaksi Helsingin yliopiston TikTokiin

Etsimme Helsingin yliopiston opiskelijoita tuottamaan sisältöä yliopiston sometileille. Luot sisältöjä, jotka kertovat, millaista Helsingin yliopistossa opiskelu ja elämä opiskelijana on.
Jos tulet valituksi, sinä...

Teet somesisältöjä, erityisesti videoita . Sisältöjäsi saatetaan julkaista soveltuvilta osin myös muissa yliopiston somekanavissa. Tiktokissa pääasiallinen kieli on suomi, joten sinun tulisi siis pystyä tuottamaan sisältöjä suomeksi. 

Tehtävään kuuluu opiskelijoita ja yliopistoon hakijoita kiinnostavien somesisältöjen ideointia, kuvaamista ja editoimista. Tehtävien sisältöjen määrä on joustava, mutta hommaa on vähintään 5–10 tuntia kuukaudessa. Voit tehdä sisältöjä joustavasti omien aikataulujesi mukaan. Aloitamme työskentelyn yhdessä syyskuussa, kun uusi lukuvuosi alkaa.  

Sisällöntuottajana
  • Pääset vaikuttamaan siihen, millaista sisältöä yliopiston somessa tarjoamme hakijoille ja nykyisille opiskelijoille.
  • Saat kokemusta some-sisällöntuotannosta organisaatiolle sekä mahdollisuuden kehittyä sisällöntuottajana palautteen perusteella.
  • Saat palkkion jokaisesta tekemästäsi sisällöstä. 
Saatat olla etsimämme opiskelija, jos...
  • Tunnet Tiktokin kanavana sekä ymmärrät millaista sisältöä sinne kannattaa tuottaa.
  • Sinulla on omia ideoita siitä, millaiset opiskelusisällöt voisivat kiinnostaa kohderyhmäämme sekä intoa ja osaamista toteuttaa niitä.
  • Pystyt sitoutumaan sisällön tekemiseen lukuvuodeksi 2026–2027. 
Näin haet

Hae mukaan vapaamuotoisella videoesittelyllä, jossa kerrot itsestäsi ja esittelet vähintään kaksi ideaa sisällöistä, joita voisit tuottaa yliopiston tilille.  Lähetä pelkkä video viimeistään 24.4.2026 osoitteeseen . Ei kannata kuitenkaan aikailla, koska käymme hakemuksia läpi jo hakuaikana!  

Käytä lähettäessäsi @helsinki.fi -sähköpostiasi, jotta pystymme varmistamaan, että olet meidän opiskelijamme.  

Olemme kaikkiin hakijoihin yhteydessä hakuajan päättymisen jälkeen. Mikäli tulet valituksi, järjestämme kanssasi keskusteluhetken, jonka aikana saat myös kysyä itse lisätietoa yhteistyöstä ennen kuin sitoudut mukaan. 

Huomaathan, että kyseessä on sisällöntuotantoyhteistyö, johon valituille maksetaan palkiota tehtyjen sisältöjen perusteella. Yliopisto ei siis solmi valittavien kanssa työsopimusta.   

Kysymyksiä hausta? Voit olla yhteyksissä tai whatsappilla +358505307433