Ukrainan ja Venäjän asiantuntijoita
Helsingin yliopiston tut­ki­jat seu­raa­vat Ukrainan tilannetta ja tapahtumia ja ovat val­mii­na vas­taa­maan ky­sy­myk­siin.

Kaarina Aitamurto, koulutuspäällikkö

Elina Almila, väitöskirjatutkija

  • humanitaarinen oikeus, sodan oikeussäännöt, kansainvälinen rikosoikeus.
  • kielet: suomi, englanti
  • puhelin: 050 318 7328
  • sähköposti: elina.almila@helsinki.fi

Juhana Aunesluoma, professori

  • Venäjän ja Suomen suhteet, kylmän sodan aika, Neuvostoliitto kylmässä sodassa, kylmää sotaa seuranneet turvallisuusratkaisut Euroopassa.
  • kielet: suomi, englanti

Anna Avdeeva, tutkijatohtori

  • Sukupuolentutkimus, Venäjäntutkimus, sosiologia, arkielämä, sosiaalipolitiikka
  • kielet: englanti, ruotsi, venäjä
  • puhelin: 040 760 5800
  • sähköposti: anna.avdeeva@helsinki.fi

Johan Bastubacka, yliopistonlehtori

  • ortodoksisuuden poliittiset ulottuvuudet, ortodoksisuuden historia (Karjala ja Kiovan Rusj), ortodoksinen kirkollinen elämä ja jumalanpalveluselämä
  • kielet: suomi, englanti
  • puhelin: 050 3185485
  • sähköposti: johan.bastubacka@helsinki.fi

Olga Dovbysh, tutkijatohtori

  • venäläinen media, median vapaus ja medialainsäädäntö, algoritmit
  • kielet: venäjä, englanti
  • puhelin: 029 412 3698.
  • sähköposti: olga.dovbysh@helsinki.fi

Jari Eloranta, professori

  • Sotien ja kriisien syyt ja taloudelliset seuraukset, sotilasliitot, taloudellinen sodankäynti ja pakotteet

  • kielet: suomi, englanti

Tuomas Forsberg, johtaja

  • Venäjä – ulkopolitiikka, turvallisuuspolitiikka
  • kielet: suomi, englanti

Vladimir Gel'man, professori Venäjän ja Euraasian tutkimuksen professori

Tomi Huttunen, professori

  • venäläinen kirjallisuus ja kulttuuri
  • kielet: suomi, ruotsi, englanti, venäjä
  • puhelin: 050 4482324
  • sähköposti: tomi.huttunen@helsinki.fi

Elina Kahla, yhteyspäällikkö

  • Venäjän kulttuurihistoria; ortodoksinen kirkko ja kulttuuri; hengellinen maanpuolustus; Venäjän idea
  • kielet: suomi, englanti, venäjä
  • puhelin: 050 563 6308
  • sähköposti:elina.kahla@helsinki.fi

Markku Kangaspuro, tutkimusjohtaja, Venäjän ja Euraasian tutkimus, Aleksanteri-instituutin johtaja

Mikko Ketola, yliopistonlehtori

  • Ukrainan kirkot (Ukrainan ortodoksiset kirkot, kreikkalaiskatolinen kirkko l. uniaatit, roomalaiskatolinen kirkko), kirkkojen keskinäiset suhteet
  • kielet: suomi, englanti
  • puhelin: 050 3185452
  • sähköposti: mikko.ketola@helsinki.fi

Markku Kivinen, emeritusprofessori

  • Venäjän yhteiskunta, sisä- ja ulkopolitiikka
  • kielet: suomi, englanti, venäjä
  • puhelin: 02 9412 3654
  • sähköposti: markku.kivinen@helsinki.fi

Daria Krivonos, tutkijatohtori

  • Venäjänkieliset maahanmuuttajat Suomessa, Neuvostoliiton jälkeinen muuttoliike, maahanmuuttajatyövoima, rasismi, sukupuoli muuttoliikkeissä
  • kielet: englanti, venäjä
  • sähköposti: daria.krivonos@helsinki.fi

Katharina Kunter, professori

  • uskonnon rooli Ukrainan sodassa, uskonto ja politiikka Neuvostoliiton jälkeisessä Euroopassa, kirkon nationalismin ja demokratian ristitulessa Itäisessä Euroopassa
  • kielet: englanti, saksa, hollanti
  • puhelin: 050 4394406
  • sähköposti: katharina.kunter@helsinki.fi

Päivi Leino-Sandberg, professori

  • EU:n yhteinen ulko- ja turvallisuuspolitiikka
  • kansainvälinen oikeus.
  • puhelin: 050 576 1575
  • sähköposti: paivi.leino@helsinki.fi

Miro Leporanta, väitöskirjatutkija

  • valtion ja kirkkojen väliset suhteet sekä näiden suhteiden vaikutukset kansalliseen identiteettiin, nationalismiin, puoluepolitiikkaan ja Euroopan Unioniin; Itäinen Eurooppa 2010-luvulla
  • kielet: suomi, englanti
  • sähköposti: miro.leporanta@helsinki.fi

Sami Moisio, professori

  • geopolitics/geopolitiikka ja small states/pienvaltiot
  • kielet: suomi, englanti.
  • sähköposti: sami.moisio@helsinki.fi

Marianna Muravyeva, professori

  • Venäjän laki, ihmisoikeudet, sukupuoli, seksuaalisuus ja LGBTQI+
  • kielet: englanti, venäjä
  • puhelin: 050 378 9623
  • Sähköposti: marianna.muravyeva@helsinki.fi

Arto Mustajoki, professori emeritus

  • Venäläinen mentaliteetti
  • kielet: suomi, englanti, venäjä
  • puhelin: 040-487 4857

Sirke Mäkinen, yliopistonlehtori

  • Venäjä: julkisuusdiplomatia, erityisesti koulutusdiplomatia (eri. Keski-Aasia; EU); kansainvälinen koulutus ja korkeakouluyhteistyö; geopoliittinen ajattelu
  • Kielet: suomi, englanti

Teemu Oivo, väitöskirjatutkija

  • Venäjän media, medialainsäädäntö, sosiaalinen media
  • kielet: suomi, englanti, venäjä
  • puhelin: 040 867 4168
  • sähköposti: teemu.oivo@uef.fi

Stavros Pantazopoulos, tutkijatohtori Toxic Crimes -hankkeessa

  • Kansainvälinen oikeus, aseellisia konflikteja koskeva oikeus, kansainvälinen ympäristöoikeus, ympäristönsuojelu aseellisissa konflikteissa
  • kielet: englanti, kreikka
  • sähköposti: stavros.pantazopoulos@helsinki.fi

Mervi Pantti, professori

  • Hybridivaikuttaminen, konfliktit, media
  • kielet: suomi, englanti

Heikki Patomäki, professori

  • Venäjä osana maailmanjärjestelmää, Venäjän ja Naton konflikti, kansalaisyhteiskunta Venäjällä ja maailmassa, EU:n rooli Ukrainan konfliktissa, erityisesti poliittisen talouden näkökulmasta
  • Kielet: suomi, englanti

Maija Penttilä, yliopistonlehtori

  • Venäjä ja Suomen venäjänkieliset: uskonnolliset yhteisöt ja uskonnollisuus

  • kielet: suomi, englanti, venäjä

  • puhelin: 050 448 7785

  • sähköposti: maija.t.penttila@helsinki.fi

Abel Polese, docent in East European Studies, Aleksanteri-instituutti

  • identiteetti, arjen politiikka, varjotalous, informaalisuus, kansalaisyhteiskunta, Ukraina, Keski-Aasia, Venäjä
  • Kielet: English, Italian, French, Russian, Polish
  • Email: ap@tlu.ee

Katri Pynnöniemi, apulaisprofessori

  • Venäjän ulko- ja turvallisuuspolitiikka, Venäjän informaatiovaikuttaminen
  • kielet: suomi, englanti
  • puhelin: 0299 530577
  • sähköposti: katri.pynnoniemi@helsinki.fi

Johanna Rainio-Niemi, apulaisprofessori

  • Kylmän sodan pienet eurooppalaiset puolueettomat, kansalliset identiteettitarinat ja muistinpolitiikka kylmän sodan jälkeen
  • Puhelin: 050 467 8222
  • Sähköposti: johanna.rainio@helsinki.fi

Kimmo Rentola, professori emeritus

  • Venäjän politiikka ja historia, suhteet Suomeen, Stalin
  • Kielet: suomi, englanti

Antti Ronkainen, väitöskirjatutkija

  • geoekonomia, sanktiot, talous, EU:n integraatio
  • kielet: suomi, englanti

Milka Sormunen, tutkijatohtori

  • pakolaisoikeus, EU:n turvapaikkapolitiikka, ihmisoikeudet
  • kielet: suomi, englanti
  • puhelin: 050 448 9423
  • sähköposti: milka.sormunen@helsinki.fi

Iro Särkkä, valtiotieteen tohtori

  • Nato, Nato-keskustelu Suomessa, turvallisuuspolitiikka
  • Kielet: suomi, englanti, ranska
  • puhelin: 050 345 8368
  • sähköposti: iro.sarkka@helsinki.fi

Immi Tallgren, kansainvälisen oikeuden dosentti

  • Kansainvälinen oikeus, kansainvälinen rikosoikeus 
  • kielet: suomi, englanti, ranska. 
  • puhelin: 050 448 2689
  • sähköposti: immi.tallgren@helsinki.fi

Veli-Pekka Tynkkynen, professori, Venäjän ja Euraasian tutkimus

  • Venäjän energia-, talous- ja ympäristöpolitiikka
  • kielet: suomi, englanti, ruotsi, venäjä, viro
  • puhelin: 040 517 0521 
  • sähköposti: veli-pekka.tynkkynen@helsinki.fi

Freek van der Vet, yliopistotutkija Toxic Crimes -hankkeessa

  • Ihmisoikeudet ja ihmisoikeusaktivismi Venäjällä, Georgiassa ja Ukrainassa; sodan ympäristövaikutukset, autoratarismi ja sorto
  • kielet: englanti, hollanti
  • sähköposti: freek.vandervet@helsinki.fi

Vesa Vihriälä, työelämäprofessori

  • Suomen ja EU:n / euroalueen talouden kriisikestävyys
  • Kielet: suomi, englanti

Johanna Viimaranta, professori, venäjän kieli

  • venäjän kieli ja muut slaavilaiset kielet
  • kielet: suomi, ruotsi, englanti, venäjä

Margarita Zavadskaya, tutkijatohtori

  • Venäjän hallinto ja politiikka, vaalijärjestelmät ja demokratia
  • kielet: englanti, venäjä
  • puhelin: 050 329 7066
  • sähköposti: margarita.zavadskaya@helsinki.fi