Salaliittoteorioiden tutkijoita
Etsitkö haastateltavaa kommentoimaan salaliittoteorioita? Tutustu asiantuntijoihimme.

Ahonen, Paavopostdoc-tutkija, kirkkohistoria, teologia: salaliittoteoriat ja uskonnollinen antisemitismi, historian vanhimmat ja irrationaaliset syytökset ja salaliitot juutalaisia kohtaan, laajat kansainväliseen talouteen ja vallankäyttöön liittyviä salaliitot, sillä suuri osa vallalla olevista teorioista juontuu tavalla tai toisella antisemitismin historiasta. +358 45 1325835, paavo.ahonen@helsinki.fi 

BauvoisGwenaëlle, yliopistotutkija, (englanniksi ja ranskaksi) yliopistotutkija:  fake news, conspiracy theories, countermedia, social media, hybrid media, political mobilization, elections, right-wing populism. 050 477 2421, gwenaelle.bauvois@helsinki.fi  

Häkkinen, Jukka, yliopistotutkija, psykologia: ajattelun mekanismit, jotka altistavat ihmistä uskomaan salaliittoihin. 050 48 39 483 jukka.hakkinen@helsinki.fi  

Ketola, Mikko, yliopistonlehtori, teologia: antisemitismi salaliittoteorioiden taustalla. 050 318 5452, mikko.ketola@helsinki.fi 

Pesonen, Anu-Katriina, professori, psykologia, anu-katriina.pesonen@helsinki.fi, 050 448 4198

Polynczuk-Alenius, Kinga, tutkija, media ja viestintätieteet: pimeä verkko ja salaliittoteoriat erityisesti itäisessä Euroopassa. 050 478 23 06, kinga.polynczuk@helsinki.fi

Pyrhönen, Niko, tutkijatohtori, sosiologia, valtio-oppi, filosofia, teologia: valeuutiset, salaliittoteoriat, populismi, sosiaalinen media, pimeä verkko.  050 415 4630, niko.pyrhonen@helsinki.fi 

Saarinen, Toni, väitöskirjatutkija, folkloristiikka: myytit, uskomukset, vastatieto, tarinankerronta, modernin ajan myyttinen ajattelu, uushenkiset vastakulttuurit, 050 535 0486, toni.saarinen@helsinki.fi 

Sopanen, Niki, väitöskirjatutkija, valtio-oppi, maailmanpolitiikan tutkimus: salaliittoteoriat Kiinan ja USA:n välisissä suhteissa, kiinalaiset ja amerikkalaiset salaliittoteoriat, salaliittoteorioiden käsitteiden historia, salaliittoteoriat ja politiikan teoria, autoritarismi, nationalismi, populismi. +358 50 533 0129 niki.sopanen@helsinki.fi

Toivanen, Pihla, tohtorikoulutettava, digitaaliset ihmistieteet: disinformaatio ja salaliittoteoriat, valemedioiden toimintakäytännöt, vihapuhe.  pihla.toivanen@helsinki.fi

Valaskivi, Katja, apulaisprofessori, media- ja viestintätieteet: salaliittoteoriat pimeässä, hämärässä ja haettavassa verkossa sekä journalistisessa mediassa. 0503969682, katja.valaskivi@helsinki.fi 

Väliverronen, Esa, professori, media- ja viestintätieteet: luottamus tietoon, sananvapaus, valeuutiset, populismi, sosiaalinen media 040 742 5293, esa.valiverronen@helsinki.fi