Vanliga frågor, flerformsutbildning till lärare inom småbarnspedagogik

Nedan hittar du svar på vanliga frågor.
Vilka universitet erbjuder flerformsutbildningen för lärare inom småbarnspedagogik på svenska?

Flerformsutbildningen för lärare inom småbarnspedagogik på svenska ges av Helsingfors universitet och Åbo Akademi.

Hur söker jag till flerformsutbildningen för lärare inom småbarnspedagogik?

Du kan söka till flerformsutbildningen för lärare inom småbarnspedagogiken genom att fylla i sökblanketten i studieinfo under tiden 11.3.2025 kl. 8.00 – 25.3.2025 kl. 15.00.

Sökmålet flerformsutbildning för lärare inom småbarnspedagogikens finns i 

Begärda bilagor bifogas i Studieinfo.

Är det möjligt att söka till flera universitets flerformsutbildning samtidigt?

Ja. Närmare instruktioner finns i 

Kan jag samtidigt söka till flera pedagogiska sökmål?

Ja, det kan du. Var dock uppmärksam på varje sökmåls individuella antagningskriterier (vem och hur man ska söka).

Kan jag antas till utbildningar efter ansökningstiden gått ut och med andra villkor?

Nej, det kan du inte. Alla sökanden måste fylla sökmålets antagningskriterier och delta i ansökningsprocessen. Trots att alla platser inte blir fyllda så antas ingen utanför antagningsperioden.

Var kan jag finna information på svenska om de olika universitetens flerformsutbildning för lärare inom småbarnspedagogik?

Du finner information om utbildningarna på universitetens hemsidor: