Joskus elämä on kuin meno-paluu matka. Viisi vuotta Suomessa asumisen ja työskentelemisen jälkeen, palasin omaan kotikaupunkiini Roomaan tutkimusvieraaksi Sapienza Unitelma yliopistoon. Työskentelen tutkijatohtorina Helsingin yliopistossa
Sapienza yliopisto on itseasiassa viimeinen kolmesta yliopistosta Roomassa jossa en ole opiskellut. Isäntänä toimii lisäksi Oikeuden ja Taloustieteiden laitos, mikä poikkeaa huomattavasti alkuopinnoistani luonnontieteiden alalta.
Tämä on hyvä esimerkki kestävyystieteiden laaja-alaisuudesta: se toimii punaisena lankana ja yhteisenä kielenä, joka yhdistää eri tieteenaloja.
Seuraavat tutkimusvierailusuunnitelmani keskittyvät Ruotsiin ja Australiaan. Olen kiitollinen Suomen Akatemialle ja Helsingin yliopistolle mahdollisuudesta perustaa kansanvälistä ja monitieteellistä yhteistyötä aiheissa jotka ovat ajankohtaisia Suomelle ja maailmanlaajuisesti yhteiskunnalle.