Puutarhaperinteen tuotteistamisen mahdollisuudet Etelä-Pohjanmaalla (Puuhis)

Puutarhaperinteen tuotteistamisen mahdollisuudet Etelä-Pohjanmaalla -hankkeessa (Puuhis) jaetaan tietoa alueen puutarhaperinteestä asukkaille, yhdistyksille ja yrityksille.

Puutarhaperinteen tuotteistamisen mahdollisuudet Etelä-Pohjanmaalla -hankkeessa (Puuhis) jaetaan tietoa alueen puutarhaperinteestä asukkaille, yhdistyksille ja yrityksille. Hankkeella tuetaan luonnon monimuotoisuutta ja kulttuurimaiseman säilymistä kannustamalla perinnelajikkeiden suosimiseen myös kotipuutarhoissa. Hankkeessa osallistetaan maaseudun asukkaita puutarhaperinteen keräämiseen ja perinteisten kasvilajikkeiden tunnistamiseen, luodaan edellytyksiä puutarhaperinteeseen kytkeytyvälle matkailulle ja vanhojen puutarhojen kunnostamiselle. Hankkeen kaikille avoimissa puutarhateemaissa työpajoissa kehitetään yhdessä toimintamalleja, jaetaan tietoa ja rakennetaan verkostoja.

Hankkeen tavoitteita ovat:

  • koota ja jakaa tietoa alueen puutarhaperinteestä työpajojen, sanomalehtikirjoitusten ja julkaisujen kautta
  • tarkentaa kuvaa Etelä-Pohjanmaan puutarhahistoriasta osallistamalla maaseudun paikallisyhteisöjä puutarhaperinteen keräämiseen ja perinteisten kasvilajikkeiden tunnistamiseen
  • luoda edellytyksiä puutarhaperinteen hyödyntämiselle matkailussa ja vanhojen puutarhojen kunnostamisessa
  • edistää perinteisten kasvilajikkeiden käyttöä viherrakentamisessa ja parantaa niiden saatavuutta alueen taimistoissa

Etelä-Pohjanmaan vanhojen puutarhojen perinnekasvien kartoitus −tervetuloa tilaisuuksiin!

Puuhis-hankkeen tapahtumat ovat avoimia kaikille kiinnostuneille ja niihin voi osallistua, vaikka ei ole vanhaa puutarhaa kartoitettavana. Aloitustilaisuus järjestetään ti 27.1.2025 klo 15–17. Aloitustilaisuudessa sovitaan tarkempi ohjelma ja aikataulu. Ilmoittaudu 19.1.2026 mennessä lähettämällä sähköposti:  tai  Saat paluupostilla teams-linkin. Tervetuloa!

Kevään Teematyöpajat (lähitilaisuudet):

  • Vanhan omenapuun kevätleikkaus, alustava ajankohta 16.4.2026, Ilmajoki
  • Vanhan puutarhan ennallistaminen, huhti-toukokuu, Kosolan talo, Lapua
  • Vanhan puutarhan hoito, kesäkuu 2026, Jokilaakson puutarha, Lapua
  • Alvar Aalto ja puutarhataide, kesäkuu 2026, Villa Väinölä, Alajärvi
  • Niityn hoito, vieraslajien tunnistus ja poisto, elokuu 2026, Lehtimäen pappilan niitty, Alajärvi
Tapahtumat

Tervetuloa ”Puutarhaperinteen tuotteistamisen mahdollisuudet Etelä-Pohjanmaalla”-hankkeen avaustapahtumaan Etelä-Pohjanmaan museolle 9.10.2025 klo 17–19. 

  • Opastus Törnävän kartanon alueeseen ja hankeinfoa                                         
  • Puheenvuorot: Tutkija Maarit Heinonen: Perinnekasvit – muistoja, kulttuuria ja monimuotoisuutta
  • Tutkimusjohtaja Sulevi Riukulehto: Luonnonympäristö kotiseutukokemuksen sisältönä

Tilaisuuden järjestävät Helsingin yliopiston Ruralia-instituutti, Luonnonvarakeskus ja Järviseudun koulutuskuntayhtymä. Kahvitarjoilu.

Osoite on Törnäväntie 23, 60200 Seinäjoki.

Aineistot
Lisätietoja

Jaakko Mäntylä, hankkeen koordinaattori, vanhojen puutarhojen historiallinen kartoitus, Helsingin yliopisto, Ruralia-instituutti, , 0445293365

Maarit Heinonen, perinnekasvit, vanhan puutarhan kasvikartoitus, puutarhakasvien monimuotoisuus, Luke, , 0295326117

Markku Niskanen, , 0295326398

Maarit Levijoki, Järviseudun ammatti-instituutti, , 0405228230

Aana Vainio, Järviseudun koulutuskuntayhtymä, , 0408096829

 

Hankkeen toteutusaika on 1.6.2025 - 31.12.2027. Hankkeen toteuttavat yhdessä Helsingin yliopiston Ruralia-instituutti, Luonnonvarakeskus (Luke) ja Järvi-Seudun koulutuskuntayhtymä (Jami) hankekumppaneinaan Pohjalainen rakennusperintö ry, Etelä-Pohjanmaan puutarhaseura ry, Seinäjoen museot, Lakeuden Vihertaimisto Oy (Seinäjoki) ja Viherhietikko Oy (Kurikka). Hankkeen rahoittaa Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus Euroopan maaseuturahastosta 2023–2027.