Maatalous-metsätieteelliselle tiedekunnalle yli miljoona euroa älymaatalouden tutkimusinfrastruktuuriin

Maatalous-metsätieteellinen tiedekunta saa 1 066 478 euroa Suomen Akatemialta. Rahoitus tukee alueellisen T&K-toiminnan vahvistamista.

Tiedekunnan DiAGRI-hanke kehittää Uudenmaan ja Helsingin alueen tutkimusyhteisöille kontrolloituja kasvatustiloja, joissa hyödynnetään sensoripohjaisia tekoäly- ja koneoppimisratkaisuja. Tilat mahdollistavat automatisoidun datankeruun kasvien reaktioista sekä ympäristöparametrien ohjauksen, mikä edistää älymaatalouden ja kestävän ruoantuotannon kehitystä.

Huippumodernit ilmastonhallintajärjestelmät perustetaan Viikin kampukselle ja Metropolia Ammattikorkeakoulun Vantaan kampukselle. DiAGRI rakentaa myös yhteistyöverkostoja uusien teknologioiden ja datavetoisen maatalouden kehittämiseksi.

– DiAGRI yhdistää kehittyneet ja älykkäät sensorointiratkaisut, verkottumisen ja tekoälyn kontrolloidun ympäristöviljelyn kanssa, ja luo yhtenäisen tutkimus- ja kehitysinfrastruktuurin Helsingin yliopiston ja Metropolian kampuksille. Se mahdollistaa sekä perustutkimuksen että soveltavan tutkimuksen kasvi-, maatalous-, elintarvike- ja tietojenkäsittelytieteissä, ja tukee uusien kasvilajien, tuotantojärjestelmien sekä kestävän kaupunkiviljelyn innovaatioiden kehittämistä. Yliopistojen, sisäviljelytuottajien, teknologiayritysten ja julkisten toimijoiden yhteistyön kautta DiAGRI edistää Suomen vihreää ja digitaalista siirtymää, kertoo apulaisprofessori Xiang Su Helsingin yliopiston maatalous-metsätieteellisestä tiedekunnasta. 

Yhteensä Suomen Akatemia myönsi lähes 15 miljoonaa euroa kymmenelle tutkimusinfrastruktuurille, jotka kattavat 18 osahanketta eri puolilla Suomea. Hankkeet käynnistyvät 1.1.2026 ja kestävät kolme vuotta.