Tutkijat ja yritykset ratkoivat yhdessä koulutushaasteita Etelä-Afrikassa

Suomalaiset yritykset hakevat jalansijaa Afrikassa, jossa puutteet koulutuksessa voivat usein olla esteenä yritysten menestykselle. Helsingin yliopiston, eteläafrikkalaisten korkeakoulujen ja yritysten yhteinen hanke kehitti uusia koulutusmuotoja ratkomaan maan koulutushaasteita.

– Nuorisotyöttömyys on Etelä-Afrikassa suuri ongelma. Keskeisenä syynä on, ettei koulutus vastaa työelämän tarpeita. Business Finlandin rahoittamassa  tavoitteenamme oli lisätä yhteistyötä korkeakoulujen ja työelämän välille, valottaa hanketta johtanut Helsingin yliopiston kasvatustieteen professori Hannele Niemi.

Yksi hankkeeseen mukaan lähteneistä yrityksistä oli Sandvik, joka tuottaa kaivoksille maanalaisia porakoneita. Koneiden käyttö vaatii korkeaa osaamista, ja Sandvik kouluttaa paikallisen huoltohenkilökunnan porakoneiden käyttöön.

– Pyrimme siirtämään tätä teknistä osaamista Etelä-Afrikassa ja paikallisessa kulttuurissa toimiville ihmisille, taustoittaa Sandvikin Senior Advisor Jari Kymäläinen.

Yhteistyö loi pohjan luottamukselle

Hankkeessa suomalaiset ja eteläafrikkalaiset tutkijat lähtivät uudistamaan koulutusta yhdessä yritysten kanssa. Kaivosteollisuuden lisäksi keskeisiä yhteistyökohteita olivat rakennusteollisuuden sekä vesi- ja digitalisaatioalan koulutukset. 

Yhteistyön tuloksena syntyi uusia opetus- ja opiskelumuotoja, kuten simulaatioiden hyödyntämistä.

Sandvikin kohdalla paikallisen yliopiston tutkijat arvioivat yrityksen koulutuskäytäntöjä ja haastattelivat niin koulutuksen järjestäjiä kuin koulutuksiin osallistuvia. Arvioinnin jälkeen Sandvik järjesti uudenlaisen intensiivisen koulutusjakson paikalliselle henkilöstölle.

– Tiivis yhteydenpito paransi dialogia ja luottamusta. Toisin kuin paikallisessa työkulttuurissa, hankkeen ansiosta paikallinen henkilöstömme uskalsi antaa meille myös rakentavaa palautetta, Kymäläinen sanoo.

Myös Hannele Niemi korostaa luottamuksen merkitystä.

– Afrikassa ei hoideta asioita sähköpostilla, kun halutaan yhteistyötä, vaan ensin tarvitaan henkilökohtainen kontaktipinta, jolle yhteistyö voi rakentua.

Tutkijat rakensivat uutta osaamista

Digital Academies in Africa -hankkeessa oli mukana viisi suomalaista yritystä. Se tuotti yritysyhteistyön ohella uutta tutkimustietoa ja toi yhteen tutkijoita ja yrityksiä Suomesta ja Etelä-Afrikasta. Yhteistyöstä on syntynyt tutkimustuloksia kokoava teos sekä kymmeniä artikkeleita. 

Tärkeä osa projektia oli kuuden eteläafrikkalaisen tutkijan pidempi vierailu Suomessa ja vastaavasti Helsingin yliopiston tutkijoiden vierailut ja aineistojen keruu Etelä-Afrikassa. Tutkimusten tuloksia esiteltiin kahdessa suuressa kansallisessa konferenssissa Pretoriassa.

– Hanke oli valtava oppimiskokemus kaikille osallistujille ja erinomainen mahdollisuus päästä tutustumaan uuteen kulttuuri- ja toimintaympäristöön.  Olemme oppineet, miten tutkijat voivat olla rakentamassa uutta osaamista koulutuksen avulla, Niemi summaa.

Pitkään Etelä-Afrikassa toimineelle Sandvikille tutkimusyhteistyö ja koulutuksen kehittäminen toivat uutta uskottavuutta paikallisesti.

– Panostaminen koulutukseen kannatti, sillä eteläafrikkalaiset asiakkaamme luottavat nyt uudella tavalla henkilöstöömme, Kymäläinen sanoo.