SAGA för småttingar pilotstudie

Studien förverkligades våren 2025

SAGA för småttingar inledde med en pilotstudie vars syfte var att utveckla SAGA-interventionen riktad för små barn 1–2 år.  Under våren ordnades även föräldrakvällar med SAGA-stunder för vårdnadshavare.

Pilotstudien

Forskningsprojektet SAGA för småttingar anpassar SAGA-modellen för små barn 1–2 år inom småbarnspedagogiken och i samarbete med vårdnadshavare. Pilotstudien innebar den första fasen av projektet, där målet var att utveckla utbildning för personal, material som känslokort och dialogkort samt samarbetet med vårdnadshavarna. Resultatet från pilotstudien används som utgångspunkt för den andra fasen av projektet, som startade hösten 2025.

Utgångspunkter för projektet

Inom SAGA-projektet utvecklades en modell som stöd för 3–5 åriga barns utveckling inom småbarnspedagogiken, med hjälp av interaktiv läsning. I denna pilotstudie undersöks hur utvalda bilderböcker och korta berättelser lämpar sig för interaktiva lässtunder med småttingar. Forskningen fokuserar i pilotskedet på växelverkan och interaktionen mellan daghemspersonalen och barnen under lässtunderna. Utöver det genomförs samarbete med vårdnadshavare med föräldrakvällar.  Genom pilotstudien kan vi få en övergripande förståelse av lässtunderna med småttingarna och anpassa SAGA-metoden- och materialpaketet för småttingar, vårdnadshavare och daghemspersonal. 

Projektet i korthet

Pilotstudien inleddes med rekrytering av två grupper i ett daghem i huvudstadsregionen. Under våren fick personalen utbildning i hur man tillämpar SAGA-metoden innan SAGA-stunderna förverkligades. Lässtunderna videofilmades under tre olika tillfällen. Vårdnadshavare bjöds in till föräldrakvällar och involverades i modellen riktad för småttingar. Försöksdaghemmen erhöll också stöd i form av en resurslärare som utarbetarde modellen tillsammans med daghemmen så att den integrerades med verksamheten. Data samlades in genom filmning av interaktionen mellan personal och barn samt genom intervjuer med personal och vårdnadshavare. Resultaten av pilotstudien kommer att publiceras i internationella vetenskapliga tidskrifter.  

Projektets gång

Samarbetet med personal och vårdnadshavare inleds innan pilotstudiens start. Personalen erbjuds utbildning i SAGA-metoden och vårdnadshavare bjuds in till föräldrakväll och involveras i modellen riktad för småttingar. Samtycke erhålls av alla inblandade, personal, vårdnadshavare och barn.

Böcker och material i form av känslokort och dialogkort levereras till barngrupperna. SAGA-stunderna videofilmas vid tre olika tillfällen under studien. SAGA-stunderna erbjuds till alla barn, men enbart de som gett samtycke videofilmas för forskningen.

Personal och vårdnadshavare, som deltar i forskningen, intervjuas individuellt eller i grupp. Resultatet av pilotstudien utgör grunden för forskningsprojektet SAGA för småttingar, som sartar senare under 2025.

Föräldrasamarbete

I samband med pilotstudien med syfte att utveckla SAGA-interventionen riktad för små barn, ordnas föräldrakvällar med SAGA-stunder.

Föräldrakvällarna består av en gemensam SAGA-stund och en matbit och avser att stärka föräldrasamarbetet på ett sätt som är lätt att ta till sig. 

SAGA-stunden visar exempel på hur den interaktiva läsningen kan genomföras.

Utbildning för personalen

Under våren kommer personalen kommer att få utbildning i hur man tillämpar SAGA-metoden innan SAGA-stunderna inleds. . Lässtunderna kommer att videofilmas under tre olika stadier för att utreda utvecklingen av metoden. Filmerna används även med tillstånd för utveckling av utbildningen inom SAGA-metoden. 

Nytt material för småttingarna

Inom SAGA för småttingar väljs nya sagor och berättelser anpassade för åldersgruppen 1–2 i form av bilderböcker. Till dessa sagor utvecklas dialogkort som stöd för att stärka känslospråket och koppling mellan bilder, berättelser och känslor för de minsta barnen. Det utvecklas också material för tydliggörande pedagogik för att stärka förståelsen och delaktigheten i barngrupperna för alla barn.  

Samarbete och finansiering

SAGA för småttingar pilotstudie samarbetade med kommunala daghem i södra Finland.

Projektet finansierades av Svenska kulturfonden.