IT-utrymmen och utrustning för studierna

Helsingfors universitet erbjuder studenter och personal mångsidiga IT-arbetsutrymmen och utrustning för att stödja deras studier och forskning. Arbetsstationerna innehåller alla program som är i allmän användning vid universitetet. Inloggningen sker med ditt Helsingfors universitets användar-ID.

I universitetets lokaler finns sju laptoputlåningar och många dockningsskärmar samt stationära datorer. Från laptoputlåningen är det möjligt att låna en bärbar dator i upp till 8 timmar. Dockningsskärmarna gör det möjligt att ansluta en egen-, eller lånad bärbar dator från laptoputlåningen. Utöver dessa har universitetet även kraftfulla stationära datorer till stöd för studierna.

Du kan hitta det mesta av den IT-utrustning du behöver för dina studier i campusbiblioteken och Lärocentret Aleksandria. Vissa av IT-faciliteterna kan också nyttjas utanför byggnadens normala öppettider med en passerkod. 

IT-utrymmen och utrustning på campus

I universitetets dockningsstationer finns en skärm med förmonterat tangentbord och mus.

Du kan antingen använda din egen dator eller en bärbar dator som du lånat i laptoputlåningen.

Om din bärbara dator har en USB-C-kontakt kan du ansluta dockningsskärmen till din dator med USB-C-kabeln. Detta ger dig tillgång till tangentbordet och musen som är anslutna till skärmen. Dessutom ger skärmen ström till din dator.

Om din bärbara dator inte har en USB-C-port kan du ansluta skärmen till din dator med en HDMI-kabel. I det här fallet har du bara tillgång till skärmen och inte några av de andra enheterna som är anslutna till den. Om du även vill ha tillgång till tangentbordet och musen kan du omkoppla deras kablar från skärmen till dig egna dator. Kom dock ihåg att koppla tillbaka tangentbordet och musen till dockningsskärmen när du lämnar den. På så sätt kan de nyttjas av nästa användare.

Du kan hitta dockningsskärmar på följande ställen:

Centrum
  • Kajsahuset
    • 2:a våningen
  • Lärocentret Aleksandria
    • 3:e och 4:e våningen
      • Tillgängliga utanför öppettiderna med en passerkod.
Gumtäkt
  • Kommer till Campusbiblioteket i Gumtäkt
Mejlans
  • Terkko Health Hub
    • Datorsalen på 1:a våningen
    • Campusbiblioteket i Mejlans, 2:a våningen
Vik
  • Infocenter
    • Campusbiblioteket i Vik, 2:a våningen
  • Biocenter 3
    • Rum 1801
      • Du hittar utrymmet genom att vända till vänster vid huvuddörrarna och passera lobbyns servicedisk på dess vänstra sida.
      • Tillgänglig utanför normala öppettider med passerkod.

IT-centrets nya laptoputlåning betjänar universitetets examensstuderande och personal på alla campus. Du kan låna en bärbar dator i en, fyra eller åtta timmar åt gången från laptoputlåningen för antingen samma eller nästa dag.

Laptoputlåningens bärbara datorer är gemensamt använda datorer och deras programvara motsvarar den för stationära datorer. Du kan installera ytterligare programvara på datorerna med hjälp av Software Center.

De bärbara datorerna fungerar i universitetets byggnader inom täckningsområdet för det trådlösa helsinkiuni-nätverket. Datorerna kan reserveras via laptoputlåningens webbtjänst.

Laptoputlåningar finns på följande platser:

Centrum
  • Kajsahuset
    • I entréhallen (3:e våningen) mittemot kundtjänstdisken
  • Lärocentret Aleksandria
    • 1:a våningen
  • Porthania
    • I aulan (1:a våningen) nära toaletterna
Gumtäkt
  • Physicum
    • Bakom aulan (1:a våningen) nära föreläsningssal D101
Mejlans
  • Terkko Health Hub
    • Campusbiblioteket i Mejlans (2:a våningen)
Vik
  • Skogvetenskapernas hus
    • Nära nyckeltjänsten i A-byggnaden
  • I Infocentret i Vik finns dessutom IT-centrets pilotlaptoputlåning, där du kan låna en bärbar dator i 4 timmar
    • Ingen online-tjänst, kräver registrering och aktivering av ID-kort vid första användningstillfället

Studenter och personal vid Helsingfors universitet kan använda kraftfulla stationära datorer som finns tillgängliga för gemensam användning på alla campus. Stationära datorer finns i alla bibliotek, IT-klassrum och i korridorerna av vissa byggnader.

I rum 3007 (3:e våningen) i Kajsahuset kan studenterna arbeta med grafiska projekt på designdatorer med Adobe CC All Apps (inklusive Photoshop, Illustrator, InDesign), Corel Graphics Suite och Corel Paint Shop Pro installerade.

De stationära datorerna innehåller alla av universitetets allmänna programvaror. Du kan installera ytterligare programvara på dessa datorer med hjälp av Software Center.

Stationära datorer finns på följande platser:

Centrum
  • Kajsahuset
    • 2:a våningen
    • 3:e våningen, rum 3007 (designer-datorer)
Gumtäkt
  • Chemicum
    • från B-flygelns korridor
  • Exactum
    • I DK-flygeln från rum DK107 och DK108 (källarplan)
      • Tillgänglig utanför normala öppettider med passerkod
  • Physicum
    • Campusbiblioteket i Gumtäkt (1:a våningen)
Mejlans
  • Terkko Health Hub
    • Datorsal på 1:a våningen
    • Campusbiblioteket i Mejlans (2:a våningen)
Vik
  • Biocenter 3
    • Rum 1801
      • Du hittar utrymmet genom att vända till vänster vid huvuddörrarna och passera lobbyns servicedisk på dess vänstra sida
      • Tillgänglig utanför normala öppettider med passerkod
  • Infocenter
    • Campusbiblioteket i Vik (2:a våningen)

Vid Helsingfors universitets campus finns IT-utrymmen som enbart är avsedda för undervisningssyften, med stationära datorer för både lärare och studenter. Dessa arbetsstationer är utrustade med alla av universitetets allmänt använda programvaror.

Schemaläggarna gör lokalbokningarna för undervisningen i samband med schemaläggningen av undervisningen. För andra ändamål görs lokalbokningen på OptimePortal. Om du behöver ett speciellt program för din undervisning, kontakta underhållspersonalen (helpdesk@helsinki.fi) minst fyra veckor innan undervisningstillfället.

IT-undervisningsutrymmen finns på följande platser:

Centrum
  • Forsthuset
    • 4:e våningen, rum ATK19 (B425)
  • Soc&Kom
    • 1:a våningen, rum 110
Vik
  • Biocenter 1
    • 1:a våningen, rum 1401C
      • Tillträde till detta utrymme sker via lärocentret 1401

Utrymmena är tillgängliga för studenter utanför lektionerna.

Alla biblioteketsenheter har i samband med kundtjänsten en ID Point-servicepunkt. ID Point- identifieringstjänsten används t.ex. vid kontakt med Helpdesk i de fall som kräver stark autentisering. 

Efter identifieringen får du en ID Point-identifikationskod som är avsedd för engångsbruk och aktiv i 24 timmar. Koden kan t.ex. användas när man ringer Helpdesk eller när man identifierar sig med självbetjäningsverktygen på webben.

I Unitube-studiorna kan man spela in ljud och bild med högkvalitativ utrustning i ett lugnt utrymme. De är utformade för att till exempel göra utbildningsvideor. Studiorna kan bokas av alla Helsingfors universitets anställda. Studenter kan använda studiorna förutsatt att deras lärare eller någon annan anställd gör en bokning åt dem.

  • Centrum, Kajsahuset, rum 2025, 2:a våningen
  • Gumtäkt, Exactum, rum DK118
  • Vik, Infocenter, rum 2026, 2:a våningen

Det finns för tillfället två personalutrymmen med podcast-utrustning som finns för självbetjäningsanvändning. Den ena finns i Viks Unitube-studio (2026, 2:a våningen) och den andra i Kajsahusets podcastrum 6021 (6:e våningen). 

Var kan jag få hjälp med IT-tjänster?

För hjälp med IT-problem, kontakta IT Helpdesk.

IT-Helpdesk betjänar personal och studerande vid Helsingfors universitet i chatten, via e-post och per telefon. Supporten och instruktionerna från oss begränsas till de viktigaste enheterna som omfattas av universitetets centraliserade underhåll och deras standardprogram. Använd IT Chat som första kontaktpunkt när det är möjligt.