Senjan mielestä kielitaito on valtti

"Parasta opiskelussa on ollut se, miten se on avannut silmäni venäjän kielelle aivan uudella tavalla. Olen saanut aivan tuoreen, akateemisen näkökulman kieleen, jonka luulin jo tuntevani", Senja kertoo.

Tämän tekstin ovat laatineet Konepajan lukiolaiset Eetu Hämäläinen, Eino Raudas, Minea Hohka ja Olivia Nordbäck osana Helsingin yliopiston humanistisen tiedekunnan ja Konepajan lukion yhteistyöprojektia. 

Miksi valitsit juuri venäjän kielen?

– Kun pohdin lukiossa tulevaisuutta ja sitä, missä haluaisin opiskella, Helsingin yliopisto nousi nopeasti ykkösvaihtoehdoksi. Olin aikaisemmin opiskellut sairaanhoitaja-alaa.

–  Minua kiinnosti erityisesti venäjä vieraana kielenä, sillä kieli on toinen äidinkieleni. En ole kuitenkaan ikinä opiskellut venäjää koulussa. En välttämättä pärjäisi venäjän kielellä, ellen olisi opiskellut kieltä lisää.

–  Opiskelusta on hyötyä tulevaisuudessa, kun haluan valmistua äidinkielen opettajaksi (venäjä äidinkielenä). Yksi ratkaisevista tekijöistä valinnassa olikin Helsingin tarjoama laaja ja laadukas opettajankoulutus. Tuntui siltä, että täällä on valtavasti tarjontaa ja mahdollisuuksia muokata tutkinnosta juuri itselle sopiva.

Minkälaisille ihmisille ala sopii?

– Mielestäni tämä ala sopii erinomaisesti kaikille, jotka ovat aidosti kiinnostuneita kielistä ja niiden syvemmästä olemuksesta. Jos kielen rakenteet, historia ja käyttö kiehtovat, täällä pääsee todella syventymään aiheeseen.

– Erityisesti suosittelen näitä opintoja niille, joilla on selkeä tavoite toimia tulevaisuudessa kielen parissa, esimerkiksi opettajana tai kääntäjänä.

Mikä on parasta opiskelussa?

– Parasta opiskelussa on ollut se, miten se on avannut silmäni venäjän kielelle aivan uudella tavalla. Olen saanut aivan tuoreen, akateemisen näkökulman kieleen, jonka luulin jo tuntevani.

– Mutta opiskelu on paljon muutakin kuin kirjoja ja luentoja; olen löytänyt täältä valtavasti uusia ystäviä. On ollut ihanaa tutustua ihmisiin, jotka jakavat samat kiinnostuksen kohteet ja joiden seurassa voin olla täysin oma itseni.

– Opin parhaiten kirjoittamalla. Lempitapani opiskella on kirjoittaa asioita ylös, tehdä muistiinpanoja ja tiivistää oppimaani omin sanoin. Kun saan asiat paperille, ne jäävät paremmin mieleeni.

Miten kielten osaaminen auttaa elämässä?

– Uskon, että tulevaisuudessa kielitaito on minulle suuri etu. Ajattelen, että minut otetaan töihin, jos osaan enemmän kieliä. Siksi haluan panostaa kielten opiskeluun ja kehittää osaamistani mahdollisimman laajaksi.

– Haaste, joka kääntäjillä tulee olemaan tulevaisuudessa työssään, on tekoäly, koska se kehittyy koko ajan kovaa vauhtia. Tulevaisuudessa kääntäjille ei ehkä löydy töitä niin helposti, koska kaiken voi kääntää suoraan tekoälyllä.

Miten humanistinen tieto muuttaa maailmaa?

– Humanistinen tieto, kuten historia, filosofia, kielet, kirjallisuus ja kulttuurintutkimus, muuttavat maailmaa usein hitaasti mutta syvällisesti. Se vaikuttaa siihen, miten ymmärrämme itseämme, toisiamme ja yhteiskuntaa.

– Ajattelen, että humanistisella alalla on paljon tarjottavaa tulevaisuudessa. Humanistinen osaaminen voi auttaa kehittämään myös tekoälyä, koska kielten, kulttuurien ja ihmisen ajattelun ymmärtäminen on tärkeää teknologian kehityksessä. Uskon, että eri alojen yhdistäminen luo uusia mahdollisuuksia.