Valmisteluryhmä kiinnitti erityisesti huomiota Viimarannan strategiseen ja tulevaisuuslähtöiseen näkemykseen tiedekunnan kehittämisestä sekä valmiuteen osallistavaan päätöksentekoon.
Viimaranta toimii tällä hetkellä Venäjän kielen ja kirjallisuuden professorina humanistisessa tiedekunnassa. Hän on suorittanut tohtorin tutkinnon Helsingin yliopistossa vuonna 2006. Sen jälkeen hän on toiminut mm. venäjän kielen professorina Turun yliopistossa sekä Helsingin yliopiston kielten maisteriohjelman johtajana ja kielten osaston johtajana.
Viimaranta on valinnasta innoissaan ja tiedostaa samalla, että tehtävä on vaativa.
- Humanistisella tiedekunnalla on vahva ja näkyvä rooli keskustakampuksella ja koko yliopiston tasolla. Asemaan vaikuttavat esimerkiksi tiedekunnan korkeat ranking-sijoitukset. Humanistit ovat joskus turhan vaatimattomia: on tärkeää kertoa muille, mitä tutkimusta teemme ja millaisiin tehtäviin tiedekunnasta työllistyy.
Viimaranta haluaa tulevalla dekaanikaudellaan säilyttää tiedekunnan rikkauden eli tutkimusaiheiden diversiteetin, vaikka taloudelliset syyt vaativatkin virtaviivaistamaan opetusta.
- Humanistisessa tiedekunnassa pitää tulevaisuudessakin voida tutkia laajasti eri aiheita ja myös hakea niille rahoitusta.
Yliopisto haki dekaania 1.1.2026 alkavalle kaudelle. Yliopiston johtosäännön mukaan tiedekuntaneuvosto ottaa dekaanin enintään viiden vuoden määräajaksi. Dekaani johtaa tiedekunnan toimintaa ja vastaa tiedekunnan ja tiedekunnan vastuulla olevien tehtävien tuloksellisesta, taloudellisesta ja tehokkaasta hoitamisesta.
Dekaanivalinnan jälkeen käynnistyvät tiedekunnissa varadekaanien ja osastonjohtajien haut. Dekaanien, varadekaanien ja osastonjohtajien uudet toimikaudet alkavat 1.1.2026.