Työpajan käytännön osuus toi esiin analogisen teknologian haasteet ja kummallisuudet. Vanhojen laitteiden nappiviidakko voi näyttää monimutkaiselta, vaikka käytännössä toimintaperiaate on yleensä yksinkertainen. ”Näissä laitteissa on paljon nappeja, eikä suurin osa niistä tee mitään olennaista”, totesi järjestäjä Pentti Henttonen.
Osallistujille muistutettiin, että HSSH:n Interlab tukee aktiivisesti tutkimustarpeita. ”Jos tutkimusperusteista tarvetta on, Interlab ja HSSH tekevät parhaansa hankkiakseen tarvittavat laitteet ja auttaakseen niiden käytössä”, Henttonen sanoi. Tutkijoita rohkaistiin ottamaan yhteyttä digitointitarpeissa: Interlabiin voidaan hankkia laitteistoa sen mukaan, millaisten materiaalien ja formaattien parissa työskennellään.
Interlab, jota HSSH hallinnoi, tukee multimodaalista yksilö- ja vuorovaikutustutkimusta ja tarjoaa tiloja, ohjelmistoja ja laitteistoa sekä paikan päällä että kentällä tapahtuvaan datankeruuseen. Tutkijat voivat varata konsultaatioita menetelmä- tai tekniikkakysymyksiin, myös digitointiin liittyen.