Personal

Vi ber att ni i första hand tar kontakt via kundtjänstens e-post: yo-museo@helsinki.fi.

tjf Museichef

Jaana Tegelberg. Kuva: Timo Huvilinna.

Jaana Tegelberg
jaana.tegelberg@helsinki.fi
+358 (50) 415 5287

 

Ut­ställ­ning­ar­na

Pia Vuorikoski. Kuva: Päivi Rainio.

Pia Vuorikoski
Utställningschef / guidningar
pia.vuorikoski@helsinki.fi
+358 (50) 415 6760

 

Merike Holmberg. Kuva: Timo Huvilinna.

Merike Holmberg
Kundrådgivare / huvudutställning
+358 (50) 448 8909 (endast under utställningens öppettider)

 

Sam­ling­ar­na

Susanna Hakkarainen. Kuva: Timo Huvilinna.

Susanna Hakkarainen
Projektplanerare
susanna.hakkarainen@helsinki.fi
+358 (50) 415 6708

 

Anna Luhtala. Kuva: Timo Huvilinna.

Anna Luhtala
Museiamanuens
anna.luhtala@helsinki.fi
+358 (50) 436 5584

 

(ei kuvaa)

Marja Niemi
Museiamanuens, konstsamling
marja.k.niemi@helsinki.fi
+ 358 (50) 416 0448

 

Katariina Pehkonen. Kuva: Timo Huvilinna.

Katariina Pehkonen
Museiamanuens, flyttning av samlingar
katariina.pehkonen@helsinki.fi
+358 (50) 448 9537

 

Päivi Rainio. Kuva: Timo Huvilinna.

Päivi Rainio (föräldraledighet 30.12.2019−)
Museiamanuens
paivi.rainio@helsinki.fi
+358 (50) 416 0448

 

Henna Sinisalo. Kuva: Timo Huvilinna.

Henna Sinisalo
Museiamanuens, medicinhistoriska samlingarna
henna.sinisalo@helsinki.fi
+358 (50) 415 5286

 

Muuttotiimi: Mai Joutselainen, Marika Tarkiainen, Susanna Paasonen ja Anni Tuominen. Kuva: Timo Huvilinna.

Anni Tuominen
Konservator, flyttning av samlingar
anni.x.tuominen@helsinki.fi
+358 (50) 300 1485

Riina Uosukainen
Konservator, flyttning av samlingar
riina.uosukainen@helsinki.fi
+358 (50) 562 4236

Jenni Jormalainen
Projektarbetare, flyttning av samlingar
jenni.jormalainen@helsinki.fi
+358 (50) 527 8107

Mai Joutselainen
Projektarbetare, flyttning av samlingar
mai.joutselainen@helsinki.fi
+358 (50) 476 4985

Susanna Paasonen
Projektarbetare, flyttning av samlingar
susanna.ae.paasonen@helsinki.fi
+358 (50) 493 7088

Hanna Tanskanen
Projektarbetare, flyttning av samlingar
hanna.tanskanen@helsinki.fi
+358 (50) 563 8956

Marika Tarkiainen
Projektarbetare, flyttning av samlingar
marika.tarkiainen@helsinki.fi
+358 (50) 478 4595

 

Ob­ser­va­to­ri­et

Från vänster på fotot: Paula Kyyrö och Päivi Harjunpää.

Päivi Harjunpää
Observatoriechef
paivi.harjunpaa@helsinki.fi
+358 (50) 318 2422

Paula Kyyrö
Chefsguide
paula.kyyro@helsinki.fi
+358 (50) 318 5293

Mikael Jahn
Kundrådgivare

Saara Seppälä
Kundrådgivare

 

Rit­sa­len

Vappu Rossi.

Vappu Rossi
Ritmästare
vappu.rossi@helsinki.fi
+358 (50) 448 8766