Tervetuloa Sosiaalityön sateenkaaritutkimuksen tutkimuswebinaariin 5.12.!

Sosiaalityön sateenkaaritutkimuksen verkosto SosQ alkaa järjestää tutkimus- ja oppariwebinaareja, joissa pääsee keskustelemaan ajankohtaisesta sosiaalityön sateenkaaritutkimuksesta tai opinnäytetöistä. Webinaarien päivät ovat 5.12.2025 (tutkimuswebinaari), 26.3.2026 (oppariwebinaari) ja 21.5.2026 (tutkimuswebinaari).
Ilmoittautuminen tutkimuswebinaariin 5.12.2025 klo 13-15

Tutkimuswebinaarissa pääsee kuulemaan ja keskustelemaan ajankohtaisesta sosiaalityön sateenkaaritutkimuksesta. Tutkimuswebinaarissa tutkijat esittelevät valmista tai keskeneräistä tutkimusta, joka kytkeytyy sosiaalityön ja sateenkaarevuuden teemoihin. Esityksen lomassa on aikaa keskustelulle ja kommenteille. Webinaari on suunnattu niin sosiaalityön opiskelijoille, tutkijoille kuin ammattilaisillekin. Seminaari pidetään kaksikielisenä. Osa esityksistä on suomeksi ja osa englanniksi, ja keskustelua voi käydä kummalla tahansa kielellä.

Ensimmäinen tutkimuswebinaari järjestetään 5.12.2025 klo 13:00-15:00 etäyhteyksillä. Ilmoittauduthan webinaariin 4.12.2025 mennessä tämän linkin kautta:

Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille.

Tutkimuswebinaarin esitykset:

Emilia Brusila (Lapin yliopisto): Rethinking recognition: Diversity-Centered Social Work

Ilo Söderström ja Kris Clarke (Helsingin yliopisto): Sosiaalityön opiskelijoiden seksuaalisuuden ja sukupuolen moninaisuutta koskevat asenteet ja tiedon tarpeet / Attitudes and Knowledge Needs of Social Work Students in Relation to Sexual and Gender Diversity

Joa Hiitola ja Valtteri Vähä-Savo (Tampereen yliopisto): Trans youth and (in)visibility

Lisätietoja: Ilo Söderström () tai Joa Hiitola ()