Suomen kielitieteen olympialaisten kaikille avoin alkukilpailu järjestetään 2025 maaliskuun alussa

Tervetuloa osallistumaan Suomen kielitieteen olympialaisiin 2025, joiden alkukilpailu järjestetään verkossa 1.–2.3.2025. Kielitieteen olympialaiset (KiOl) ovat toisen asteen opiskelijoille tarkoitettu tiedetaustainen kilpailu, joka tutustuttaa maailman kielelliseen monimuotoisuuteen.

Kilpailun hauskat ja käytännönläheiset tehtävät on tarkoitettu kaikille kielistä ja loogisesta päättelystä kiinnostuneille, ja kilpailuun osallistuu vuosittain sekä kielistä että matematiikasta ja luonnontieteistä kiinnostuneita opiskelijoita. Olympialaiset ovat myös loistava mahdollisuus tutustua kielitieteeseen niille lukiolaisille, jotka haluavat hakea yliopistoon opiskelemaan yleistä kielitiedettä tai muuta kieliainetta. KiOl järjestetään vuonna 2025 yhdettätoista kertaa.

Kilpailuun voivat osallistua myös yläkoululaiset. Olympialaisissa ei edellytetä ennakkotietoja kielitieteestä tai tiettyjen kielten osaamista, vaan tehtävät perustuvat ongelmanratkaisuun ja harvinaisiin kieliin pohjautuvaan valmiiksi annettuun aineistoon.

Alkukilpailun tehtävien suorittaminen alkaa netissä lauantaina 1.3. klo 10 ja päättyy sunnuntaina 2.3. klo 22. Kilpailijat voivat suorittaa tehtäviä itselleen sopivaan aikaan aikarajan sisällä. Alkukilpailun voittajat kutsutaan huhtikuussa loppukilpailuun Helsingin yliopistolle, ja kansallisen loppukilpailun neljä parasta osallistujaa pääsevät Suomen joukkueena kielitieteen kansainvälisiin olympialaisiin, jotka järjestetään 2025 heinäkuun lopussa Taiwanin pääkaupungissa Taipeissa. Myös KiOlissa kunniamaininnan saaneet palkitaan. Osallistuminen on maksutonta. Kisoja rahoittaa Suomen Kulttuurirahasto.

Kielitieteen olympialaiset

Kielitieteen olympialaiset (KiOl) ovat lukiolaisille tarkoitettu tiedekilpailu, joka tutustuttaa maailman kielitilanteeseen ja kielelliseen monimuotoisuuteen. Vuodesta 2003 lähtien kielitieteessä on kisattu myös maailmanlaajuisella tasolla kielitieteen kansainvälisissä olympialaisissa (IOL), joissa kansallisten kilpailujen voittajat ratkovat kielitieteellisiä ongelmia joukkueina. Suomessa olympialaiset järjestetään vuonna 2025 yhdettätoista kertaa peräkkäin.