Henkilökunta

Yhteydenotot ensisijaisesti sähköpostilla museon asiakaspalvelun osoitteeseen: yo-museo@helsinki.fi.

vt. Museon­joh­ta­ja

Jaana Tegelberg. Kuva: Timo Huvilinna.

Jaana Tegelberg
jaana.tegelberg@helsinki.fi
+358 (50) 415 5287

 

Näyt­te­lyt

Pia Vuorikoski. Kuva: Päivi Rainio.

Pia Vuorikoski
Näyttelypäällikkö / opastusvaraukset
pia.vuorikoski@helsinki.fi
+358 (50) 415 6760

 

Merike Holmberg. Kuva: Timo Huvilinna.

Merike Holmberg
Asiakasneuvoja / opastukset
+358 (50) 448 8909 (ainoastaan näyttelyn aukioloaikoina)

 

Ko­koel­mat

Susanna Hakkarainen. Kuva: Timo Huvilinna.

Susanna Hakkarainen
Projektisuunnittelija
susanna.hakkarainen@helsinki.fi
+358 (50) 415 6708

 

Anna Luhtala. Kuva: Timo Huvilinna.

Anna Luhtala
Museoamanuenssi
anna.luhtala@helsinki.fi
+358 (50) 436 5584

 

(ei kuvaa)

Marja Niemi
Museoamanuenssi, taidekokoelma
marja.k.niemi@helsinki.fi
+ 358 (50) 416 0448

 

Katariina Pehkonen. Kuva: Timo Huvilinna.

Katariina Pehkonen
Museoamanuenssi, kokoelmamuutot
katariina.pehkonen@helsinki.fi
+358 (50) 448 9537

 

Päivi Rainio. Kuva: Timo Huvilinna.

Päivi Rainio (vanhempainvapaalla 30.12.2019−)
Museoamanuenssi
paivi.rainio@helsinki.fi
+358 (50) 416 0448

 

Henna Sinisalo. Kuva: Timo Huvilinna.

Henna Sinisalo
Museoamanuenssi, lääketieteen historian kokoelmat
henna.sinisalo@helsinki.fi
+358 (50) 415 5286

 

Muuttotiimi: Mai Joutselainen, Marika Tarkiainen, Susanna Paasonen ja Anni Tuominen. Kuva: Timo Huvilinna.

Anni Tuominen
Konservaattori, kokoelmamuutot
anni.x.tuominen@helsinki.fi
+358 (50) 300 1485

Riina Uosukainen
Konservaattori, kokoelmamuutot
riina.uosukainen@helsinki.fi
+358 (50) 562 4236

Jenni Jormalainen
Projektityöntekijä, kokoelmamuutot
jenni.jormalainen@helsinki.fi
+358 (50) 527 8107

Mai Joutselainen
Projektityöntekijä, kokoelmamuutot
mai.joutselainen@helsinki.fi
+358 (50) 476 4985

Susanna Paasonen
Projektityöntekijä, kokoelmamuutot
susanna.ae.paasonen@helsinki.fi
+358 (50) 493 7088

Hanna Tanskanen
Projektityöntekijä, kokoelmamuutot
hanna.tanskanen@helsinki.fi
+358 (50) 563 8956

Marika Tarkiainen
Projektityöntekijä, kokoelmamuutot
marika.tarkiainen@helsinki.fi
+358 (50) 478 4595

 

Ob­ser­va­to­rio

Kuvassa vasemmalta Paula Kyyrö ja Päivi Harjunpää.

Päivi Harjunpää
Observatorion päällikkö
paivi.harjunpaa@helsinki.fi
+358 (50) 318 2422

Paula Kyyrö
Pääopas
paula.kyyro@helsinki.fi
+358 (50) 318 5293

Mikael Jahn
Asiakasneuvoja

Saara Seppälä
Asiakasneuvoja

 

Pii­rus­tus­sa­li

Vappu Rossi.

Vappu Rossi
Piirustusmestari
vappu.rossi@helsinki.fi
+358 (50) 448 8766