Yhteystiedot
Kaikkien kolmen kohteemme yhteystiedot löydät täältä.
Asiakaspalvelu ja varaukset

Päärakennuksen näyttelykeskus:
yo-museo(at)helsinki.fi
puhelin tulossa

Observatorio:
observatorio(at)helsinki.fi
0503185764 (varauksia vastaanotetaan puhelimitse pääsääntöisesti ti–pe)

Piirustussali:
piirustussali(at)helsinki.fi

Posti- ja käyntiosoitteet

Päärakennuksen näyttelykeskus:
Helsingin yliopistomuseo, PL 3, 00014 Helsingin yliopisto
(Fabianinkatu 33)

Helsingin observatorio:
PL 14, 00014 Helsingin yliopisto
(Kopernikuksentie 1)

Piirustussali:
Helsingin yliopistomuseo, PL 3, 00014 Helsingin yliopisto
(Yliopistonkatu 3, Porthania, 7. krs)

Katso kohteiden saapumisohjeet ja saavutettavuus.

Yliopistomuseon tietosuojaseloste suomeksi ja englanniksi.

Henkilökunta

Museonjohtaja

Miia-Leena Tiili
Hallinto, henkilöstöasiat, kumppanuudet
miia-leena.tiili@helsinki.fi
+358 50 415 5289
 

Yleisöpalvelut

Päivi Harjunpää
Observatorion päällikkö
paivi.harjunpaa@helsinki.fi
+358 50 318 2422

Merike Holmberg
Asiakasneuvoja
merike.holmberg@helsinki.fi
+358 50 448 8909

Mikael Jahn
Asiakasneuvoja
mikael.jahn@helsinki.fi
+358 50 479 7711

Paula Kyyrö
Pääopas
paula.kyyro@helsinki.fi
+358 50 318 5293

Vappu Rossi
Piirustusmestari
vappu.rossi@helsinki.fi

Aaro Sahari
Museoamamanuenssi, 1.11.2021–31.10.2023
näyttelyt
aaro.sahari@helsinki.fi
+358 50 475 0081

Saara Seppälä
Asiakasneuvoja
saara.seppala@helsinki.fi
+358 50 576 6189

Pia Vuorikoski
Näyttelypäällikkö
pia.vuorikoski@helsinki.fi
+358 50 415 6760

 

Kokoelmapalvelut

Susanna Hakkarainen
Projektisuunnittelija
kokoelmanhallintajärjestelmä, TAKO
susanna.hakkarainen@helsinki.fi
+358 50 415 6708

Helena Hämäläinen
Museoamanuenssi, 13.10.2021–30.8.2023
esinekokoelmat
helena.p.hamalainen@helsinki.fi
+358 50 415 5286

Johannes Keltto
Museomestari
johannes.keltto@helsinki.fi
+358 50 576 7790

Katariina Pehkonen
Museoamanuenssi
valokuvakokoelmat
katariina.pehkonen@helsinki.fi
+358 50 448 9537

Päivi Rainio
Museoamanuenssi
taidekokoelmat
paivi.rainio@helsinki.fi
+358 50 416 0448

Henna Sinisalo
Museoamanuenssi, poissa 31.8.2023 asti

Jaana Tegelberg
Kokoelmapäällikkö
lahjoitukset kokoelmiin, lainapyynnöt
jaana.tegelberg@helsinki.fi
+358 50 415 5287