Helsingin yliopisto on päävastuussa
Helsingin yliopisto koordinoi ESA:n Athena-kulmakivimission osallistumisen Suomessa, ja J. Huovelin on Suomen kansallinen edustaja Athena X-IFU instrumentin Consortium Board:ssa. Business Finland on tehnyt v. 2019 sitoumuksen ESA:lle ja X-IFU-instrumentin päävastuussa olevalle CNES:lle (Ranskan avaruusjärjestö) Suomen teknisen osuuden toimittamisesta
Tutkimusohjelmien tukena on ollut Helsingin yliopistolle rakennetut instrumenttikohtaiset maatukilaitteistot (EGSE, MGSE), sekä erityislaitteita kuten tyhjiökammio röntgeninstrumenttien karakterisointiin, ja ohjelmistoja kuten GEANT4 ja lisäksi CAD-ohjelmia, ohjelmia elektroniikkasuunnitteluun sekä alustoja FPGA-ohjelmointiin (mm. Labview).
Pääasiassa Fysiikan ja Kemian laitosten, sekä Ilmatieteen laitoksen laboratorioita ja niiden laitteita on käytetty mahdollisuuksien mukaan tukena instrumenttien kehitystyöhön (mm. elektroniikkalaboratorio sekä mekaniikkapaja), laitteiden säteilytesteihin (hiukkaskiihdyttimet), sekä 3D-mallinnukseen (mm. CT scanner). Merkittävimmät kotimaiset yhteistyökumppanit ovat VTT ja Suomen avaruusteollisuusyritykset, joiden laboratorioita ja välineistöä on käytetty laajasti instrumenttien sekä teknologioiden kehitystyössä sekä testauksissa.
Olemme suunnittelemassa merkittäviä uusia laitehankintoja, kuten ADR-jäähdytintä (ADR=Adiabatic Demagnetisation Refridgerator) SQUID-testauksiin Athena-hankkeessa.
Selvitämme Suomen mahdollisia osuuksia LISA-gravitaatiomissioon. Mahdollisuudet datakeskuksen ja data-analyysiin liittyvien osuuksien saamiselle Suomeen/Helsingin yliopistoon ovat hyvät (SW contribution). Mahdollisuuksia laitekehitystyöhön (HW contribution) ollaan myös selvittämässä.
Suomalainen teollisuus on rakentamassa avaruussään mittalaitteita sekä eurooppalaisiin (Lagrange 5) että amerikkalaisiin (SWFO-L1) missioihin. Helsingin yliopiston mahdollisuudet tieteellisten datojen hyödyntämisessä ovat erinomaiset. Vastaavanlaisen datan tieteellinen hyödyntäminen on mahdollista jo nyt. Ensimmäinen satelliitti (SUNSTORM 1) jossa on vastaavanlainen laite, X-ray Flux Monitor, laukaistiin onnistuneesti 17.8.2021,
Suunnitteilla on myös yhteistyötä NASA:n kanssa Mars-planeetalle tehtäviin tutkimusmatkoihin sekä tulevaisuudessa mahdollisesti rakennettaviin tutkimusasemiin liittyen.
J. Huovelin, head of laboratory
S. Korpela, research manager
J. Ahoranta, researcher
A. Lehtolainen, researcher
Contact: