Personal

 

Pia Vuorikoski
Utställningschef / guidningar
pia.vuorikoski@helsinki.fi
+358 (50) 415 6760

Timo Huvilinna
Museimästare / Fotografering, grafisk design
timo.huvilinna@helsinki.fi
+358 (50) 415 6663

Giedre Kniukstaite, Merike Holmberg
Kundrådgivare / utställningshallen
+358 (50) 448 8909 (endast under utställningens öppettider)

 

Jaana Tegelberg
Samlingschef
jaana.tegelberg@helsinki.fi
+358 (50) 415 5287

Susanna Hakkarainen
Projektplanerare
susanna.hakkarainen@helsinki.fi
+358 (50) 415 6708

Fotosamlingarna
Anna Luhtala (1.4.31.12.2019)
Museiamanuens
anna.luhtala@helsinki.fi
+358 (50) 448 9537

Konstsamlingarna
Päivi Rainio
Museiamanuens
paivi.rainio@helsinki.fi
+358 (50) 416 0448

Medicinhistoriska samlingarna
Katariina Pehkonen (1.4.31.12.2019)
Museiamanuens
katariina.pehkonen@helsinki.fi
+358 (50) 448 9537

Henna Sinisalo (Oavlönad ledighet 1.4.31.12.2019)
Museiamanuens
henna.sinisalo@helsinki.fi
+358 (50) 415 5286

Anni Tuominen
Konservator, flyttning av samlingar
anni.x.tuominen@helsinki.fi
+358 (50) 300 1485

Mai Joutselainen
Projektarbetare, flyttning av samlingar
mai.joutselainen@helsinki.fi
+358 (50) 476 4985

Susanna Paasonen
Projektarbetare, flyttning av samlingar
susanna.ae.paasonen@helsinki.fi
+358 (50) 493 7088

Marika Tarkiainen
Projektarbetare, flyttning av samlingar
marika.tarkiainen@helsinki.fi
+358 (50) 478 4595