Spacent-appen gör det lättare att boka grupparbetsrum

Helsinginfors universitets studenter och personal kan nu även boka grupparbetsrum i Kajsahuset samt Gumtäkts, Mejlans och Viks kampusbibliotek med Spacent-appen.

I bibliotekets kundunderöskning visade att studenter upplever att det är svårt att boka grupparbetsrum med Office-kalendern. För att underlätta bokningen av grupparbetsrummen har biblioteket tagit Spacent-bokningsappen i testbruk. I appen är det nu möjligt att boka universitetsbibliotekets grupparbetsutrymmen. Spacent är för närvarande i testbruk men kommer att fortsätta hållas i användning om den ses som ett fungerande sätt att boka grupparbetsrummen. 

Så här börjar du använda Spacent  

Du skapar ett konto i Spacent med din Helsingfors universitetsmejladress. När du har fyllt i mejladressen, skickas en sexsiffrig inloggningskod till den. Efter att du fyllt i koden i appen så kan börja boka universitetsbibliotekets grupparbetsrum. Appen kan laddas ner gratis i appbutikerna App Store och Google Play.  

Det är fortsatt även möjligt att boka grupparbetsrummen i Office-kalendern.