Nobel-palkinnot

Kaipaatko asiantuntijaa, joka voisi kommentoida Nobel-palkinnon saajien tutkimuksia?

Helsingin yliopisto järjestää yleisötilaisuuden, jossa yliopiston tutkijat kertovat lääketieteen ja kemian Nobel-palkintojen saajien työstä. 

Aika: Torstai 11.10. klo 12-13
Paikka: Biokeskus 2, luentosali 1041, Viikinkaari 5, 00790 Helsinki

Ma 1.10.2018 Lääketieteen Nobel: James P. Allison ja Tasuku Honjo.

Palkinto myönnettiin tutkimuksista, jotka liittyvät immuunipuolustuksen negatiiviseen säätelyyn syöpähoidoissa.

Kommentteja antavat lääketieteellisen tiedekunnan professori Satu Mustjoki: +358 40 5521606 (kannattaa lähestyä tekstiviestillä ulkomaan matkan vuoksi) ja farmasian tiedekunnan apulaisprofessori Vincenzo Cerullo (englanniksi): +358 50 318 5754.

Ti 2.10 Fysiikan Nobel: Arthur Ashkin, Gérard Mourou ja Donna Strickland

Heidät palkittiin laserfysiikan tutkimuksesta.

Kommentteja antavat materiaalifysiikan professori Edward Hæggströmin, 050 317 5493, Edward.Haeggstrom@helsinki.fi;

Aiheeseen liittyvää tutkimusta ja sovelluksia Helsingin yliopistolla:
Nanojet muuttaa mikroskopin tarkaksi 3D-laitteeksi
Nanoform kutistaa lääkepartikkelin
Glucomodicum: neulatonta ja kivutonta glukoosimittausta
Yliopistosta ponnistava Altum technologies voitti pitsauskisan Slushissa

Ke 3.10 Kemian Nobel: George P. Smith, Frances Arnold, Greg Winter

He ovat tehneet merkittäviä löytöjä entsyymitutkimuksessa.

Kommentteja antavat bio- ja ympäristötieteellisestä tiedekunnan dosentti Erkki Koivunen: 050 448 9411, erkki.koivunen@helsinki.fi, emeritusprofessori Carl Gahmberg: 050 448 6388, carl.gahmberg@helsinki.fi, yliopistotutkija Hanna Oksanen: 050 448 5841, hanna.oksanen@helsinki.fi ja yliopistonlehtori Minna Poranen: 050 448 5866, minna.poranen@helsinki.fi.

Frances Arnold palkittiin Millennium-teknologiapalkinnolla vuonna 2016

Pe 5.10 Nobelin rauhanpalkinto: gynekologi Dennis Mukwege ja ihmisoikeusaktivisti Nadia Murad

Kommentteja antavat Pohjoismaiden tutkimuksen ja sukupuolentutkimuksen yliopistonlehtori Elina Penttinen: 050 416 0478, elina.penttinen@helsinki.fi, kehitysmaan tutkimuksen yliopistonlehtori Marjaana Jauhola: 050 448 9218, marjaana.jauhola@helsinki.fi, sosiologian professori Elina Oinas: 040 592 9395 ja maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen: 050 350 5120, teivo.teivainen@helsinki.fi.

Ma 8.10 Ruotsin keskuspankin taloustieteen palkinto Alfred Nobelin muistoksi: professori William Nordhaus ja professori Paul Romer

Paul Romerin työtä voi kommentoida kansainvälisen talouden professori Tapio Palokangas: 050 318 2263, tapio.palokangas@helsinki.fi.

William Nordhausin työtä voi kommentoida metsäekonomian professori Olli Tahvonen: 050 415 6565, olli.tahvonen@helsinki.fi ja ympäristöekonomian professori Markku Ollikainen: 050 415 1201, markku.ollikainen@helsinki.fi.