Helsinki Incubatorsin kautta syntynyt 100 yritystä!

Vuodesta 2022 lähtien yliopiston yrittäjyysohjelmat, Helsingin yrityshautomot, ovat tukeneet laajemman yliopistoyhteisön jäseniä yrittäjyyteen tutustumisessa, ja ohjelman alumnit ovat perustaneet 100 uutta yritystä reilun kolmen vuoden aikana.

Helsingin yliopiston vuonna 2022 Helsingin kaupungin tuella käynnistämät Helsinki Incubators yrittäjyyspalvelut ovat olleet kunnianhimoinen hanke yliopistossa: tavoitteena on ollut rakentaa tyhjästä kattava palvelu- ja ohjelmakokonaisuus, jonka tarkoituksena on rohkaista kaikkia yliopistoyhteisön jäseniä selvittämään yrittäjyyden tuomia mahdollisuuksia, ja tukemaan siitä kiinnostuneita oman yrityksen perustamisessa.

Reilun kolmen toimintavuoden jälkeen Helsinki Incubators on saavuttanut kunnioitettavan virstaanpylvään: ohjelmien osallistujat ja alumnit ovat nyt virallisesti perustaneet 100 uutta yritystä. Saavutus on osoitus siitä, miten Helsinki Incubators -yhteisö on lyhyessä ajassa kasvanut ja kukoistanut ja miten sadat opiskelijat, tutkijat, henkilökunnan jäsenet ja alumnit ovat käyneet läpi yliopiston ideavaiheen esihautomo- ja edistyneemmät hautomo-ohjelmat.

– Nyt saavutettu sadan yrityksen luku on osoitus foundereidemme ja yhteisömme jäsenten tarmokkuudesta, mentoreidemme antaman ohjauksen arvosta ja siitä tuesta, jota loistava hautomotiimimme pystyy tarjoamaan yliopistoyhteisölle, kertoo Helsinki Incubatorsin johtaja Irina Blomqvist.

– Se on myös osoitus yliopistoyhteisön jäsenten yrittäjähenkisyydestä, sillä jokainen uusi yritys heijastaa sen takana olevien ihmisten syvällistä osaamista, rohkeutta ja näkemystä. 

– Nämä kunnianhimoiset founderit ovat päättäneet toimia vaikuttavasti löytämällä käytännön sovelluksia intohimolleen, tutkimukselleen tai asiantuntemukselleen yrittäjyyden avulla, emmekä voisi olla tyytyväisempiä saadessamme olla mukana heidän matkallaan, Blomqvist sanoo.

Monipuolinen yhteisö ja laaja yritysten kirjo

Helsinki Incubators on yliopistollisena toimijana alusta lähtien tukenut monipuolista yrittäjyyttä. Esihautomo- ja hautomo-ohjelmiin on vuodesta 2022 lähtien osallistunut yli 600 tiimiä, ja näistä lähes 60 prosentissa on ollut naispuolinen jäsen, ja lähes 70 prosentissa on ollut kansainvälinen osaaja mukana. Noin kolmasosassa tiimeistä on ollut mukana Helsingin yliopiston tutkija. Tämä osallistujien taustojen monimuotoisuus ja akateemisuus heijastaa yliopiston ekosysteemiä laajemminkin, ja on ollut syynä syntyneiden yritysten monimuotoisuuteen.

Helsinki Incubatorsin toiminta on yliopistojen arvojen mukaisesti keskittynyt tukemaan sellaista yrittäjyyttä, joka resonoi totuuden, sivistyksen, vapauden, ja yhteisöllisyyden kanssa. Täten ohjelmista on ponnistanut niin pieniä tutkijavetoisia konsulttitoimistoja, jotka tarjoavat syvällistä asiantuntijaosaamista, kuin yhteisölliseen hyvinvointiin keskittyviä yhdistyksiä ja organisaatioita, unohatamatta tieteeseen ja tutkimukseen pohjautuvia maailmanlaajuiseen vaikuttavuuteen tähtääviä yrityshankkeita.

Esimerkkeinä syntyneistä yrityksistä voidaan mainita ReMinded, maisteriopiskelija Annika Lundströmin kotimaisesta mediasta tuttu kasvuyritys joka kehittää mielenterveysratkaisua, tai Seatom, väitöskirjatutkija Roope Marttilan perustama kunnianhimoinen yritys, joka johtaa parhaimmillaan Business Finlandin rahoittamaan konsortiota, jonka tavoitteena on rahtiliikenteen päästöjen vähentäminen ja Suomen aseman vakiinnuttaminen johtavana maana seuraavan sukupolven laivanrakennuksessa.

Muita nostoja sadan perustetun yrityksen joukosta ovat tutkija Kashif Muhammadin perustama Sustafe, jonka tavoitteena on tehdä tutkimuslaboratorioista turvallisempia ja kestävämpiä; Kwizie, oppimistyökalu, jonka alumni ja entinen opettaja Chris Petrie on kehittänyt yhdessä yrityskumppaniensa kanssa; ja DoraCollar, Leijonan Luola -ohjelmasta tuttu lemmikkien terveydenseurantalaitetta valmistava yritys jonka taustalta löytyy opiskelija Max Ahonen ja alumni Anmol Kumar.

– Sydämellinen kiitos kaikille, jotka ovat olleet mukana tällä matkalla, emme olisi pystyneet tähän ilman teitä, Blomqvist kiittää

– Malja seuraavalle sadalle yritykselle, jotka epäilemättä tulevat olemaan osa yliopiston ajamaa innovatiivisempaa ja kestävämpää tulevaisuutta!