Mikaela Leinon näyttelyssä tuttu köynnöskasvi mustasilmäsusanna (Thunbergia alata) saa uuden, mielikuvituksellisen elämän. Kukat ovat kasvattaneet pieniä sisaruksia – absurdin lempeitä olentoja, jotka kurkistavat terälehtien lomasta ja muuttavat arkisen kasvin leikkisäksi hahmoksi.
Näyttelyn kymmentä sekatekniikalla kierrätysvanerille toteutettua teosta yhdistää leikki, uteliaisuus ja materiaalien uusi käyttö. Myös löytölistoista kootut kehykset vahvistavat ajatusta siitä, että maailmaa voi katsoa kevyemmin ja rönsyilevämmin mutta kestävämmin. Mustasilmien puutarha kutsuu kävijän mielikuvituksen maaperälle, jossa kasvit ja ajatukset saavat versoa vapaasti.
Mikaela Leino (s.1976) on monialainen kuvataiteilija ja käsityöläinen, jonka ekspressiiviset ja leikkisät maalaukset syntyvät intuition, värin ja liikkeen vuoropuhelusta. Hänen taiteensa pohjautuu vahvasti materiaalipohjaiseen tekemiseen.
Mustasilmien puutarha on esillä Kaisaniemen kasvihuoneiden Galleriakäytävällä 2.12.2025–1.2.2026.
Tutkimusryhmät, taiteilijat, valokuvaajat, kirjailijat, luontoharrastajat tai muut luonnosta kiinnostuneet voivat tarjota näyttelyjään Luonnontieteellisen museon sekä Kaisaniemen ja Kumpulan kasvitieteellisten puutarhojen näyttelytiloihin.