Federico Bianchi ja Runlong Cai palkittiin ensiluokkaisesta pienhiukkastutkimuksesta

Ilmakehätieteiden tutkimuksen seura Association for Aerosol Science (GAeF) on myöntänyt vuosittaisessa Euroopan hiukkastutkijoiden kokouksessa Helsingin yliopiston ilmakehätieteen tutkimuslaitoksen (INAR) apulaisprofessori Federico Bianchille ja tutkijatohtori Runlong Caille arvostetut palkinnot saavutuksista ilmakehän pienhiukkastutkimuksessa.

Apulaisprofessori Federico Bianchi sai 1.9. seuran myöntämän Schmauss-palkinnon merkittävästä panoksestaan pienhiukkastutkimukseen. Palkintolautakunnan mukaan Bianchi on tuottanut uraauurtavaa molekyylitason tietoa uusien hiukkasten muodostumisesta ilmakehässä vapaasta troposfääristä kiinalaisiin suurkaupunkeihin.

Tutkijatohtori Runlong Caille myönnettiin palkinto erityisen ansiokkaasta väitöskirjasta pienhiukkastutkimuksen alalla. Myöntämisperusteiden mukaan väitöskirja edistää merkittävästi alle kolmen nanometrin kokoisten pienhiukkasten mittaamista ja lisää tietämystä uusien hiukkasten muodostumisesta saastuneissa kaupunkiympäristöissä. Runlong Cai jakoi palkinnon kollegansa, Sveitsin valtiollisen teknillisen korkeakoulun (ETHZ) Jan van den Broekin kanssa 1.9.2021 järjestetyssä Euroopan pienhiukkastutkijoiden verkkokonferenssissa.

Tutkijatohtori Runlong Caille myönnettiin palkinto erityisen ansiokkaasta väitöskirjasta pienhiukkastutkimuksen alalla. 

Tietoa palkinnoista

Fyysikko ja ilmatieteilijä August Schmaussin (1877–1952) mukaan nimetty palkinto myönnetään ensiluokkaisille nuorille tutkijoille tunnustuksena kolmen viime vuoden aikana saavutetuista merkittävistä tuloksista ilmakehän pienhiukkastutkimuksessa. https://www.info.gaef.de/schmauss-award (Linkki vain englanniksi)

Gesellschaft für Aerosolforschung -seuran väitöskirjapalkinnolla osoitetaan tunnustusta uransa alkuvaiheessa oleville tutkijoille, jotka ovat ideoillaan ratkaisevasti edistäneet tutkimusta omalla pienhiukkastutkimuksen alallaan ja joiden erinomaisiksi arvioidut väitöskirjat ovat valmistuneet korkeintaan kaksi vuotta ennen kuin ehdotuksia palkinnonsaajiksi kerätään. https://www.info.gaef.de/gaef-phd-award (Linkki vain englanniksi)